kedi bakımı çok mu zor çok mu maliyetli

mesela daha 3-4 aylık bi kedi için konuşalım tam bilmiyorum ama bunun parazit testiydi aşılarıydı kısırlaştırılmasıydı bu tip temel sağlık sorunlarını nasıl yapıldığını anlatabilirsenizz sevinirim birinci sorum buydu
ikincisi kedi için alınacak kum mama vs vs şeylerde çok pahalı oluyomu
teşekkürler şimdiden

. o tarz sorunlara hekimler bakar, aşılar biraz maliyetli olabilmektedir.
. kedinin tüketimi, sizin ne kalitede ürünler seçtiğiniz ile de ilgili.

google'de kedi malzemesi şeklinde aratıp 3-5 siteye göz atarsanız ortalama maliyetler ortaya çıkacaktır :)
  • mrvengeance  (23.11.14 01:46:00)
senin gelirine bağlı. misal yavru olduğu için tahmin ediyorum ki hiçbir aşısı yok. bütün aşılarını yaptırıcam dersen 300 lira falan sırf aşıları. daha kısırlaştırması da var, sonra kumuydu mamasıydı falan. maliyetli denebilir. en azından benim için.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (23.11.14 01:47:42)
zahmetli değil.

maliyetli de değil.

evden dışarı çıkmayan kedilerime aşı yaptırmıyorum gerek yok diyor veteriner.
  • mea maxima culpa  (23.11.14 01:49:41)
peki bu evden çıkmayacak kedilere bütün aşıları dayayan veterinerler bizi mi mikiyor ?

cidden soruyorum merak ediyorum.
  • proletarier aller lander vereinigt euch  (23.11.14 01:50:50)
@mea maxima culpa

onu söyleyen veteriner hekimin bilgilerini buradan yada mesaj ile benimle paylaşır mısın lütfen?
  • mrvengeance  (23.11.14 01:54:24)
niye şaşırıyorsunuz?

evde oturan kediye kim kuduz mikrobu bulaştıracak? havadan mı gelecek?
  • mea maxima culpa  (23.11.14 01:58:03)
Çok değil, parazitini evde yap. 6 tane andazol tablet 4 lira. 12 kez verebilirsin, bu da 3 yıl yapar.

Mama olarak kilosu 40 liraya da mama var, 2 liraya da. Temizmama uygun 5 kg 27 lira kuzulu bonacibo. Kilosu 40 liraya mama alacağıma et tavuk balık alırım evde yemeğini kendim hazırlarım daha sağlıklı olur. Ben ev yemeği veriyorum kuru mamanin yanında, ciğer balık köfte sebze yemeği vs. Yaş mama da var 400gr 2 lira ile 20 lira arası değişiyor. İlaclilar 30 lira hasta olursa vereceksin.

Kumu silica 8 lira, 20-30 gün gidiyor ama pek sağlıklı değil deniyor. Ben killi bentonit kum kullanıyorum. 20 kilo 25 lira falan o da 3-4 ay gidiyor.

100-300 kısırlaştırma masrafı. Kum kabi olarak 3 liralik dev bir leğen kullanıyor ancak sigiyor. Kapalı olursa 27-90 arası fiyatlar. Hatta 300 liraya kendini yıkayan tuvalet bile var.

Aşılar pahalı, tanesi minimum 45 lira. Tanesini 200e yapan vet de var. Toplam 250-300u bulur. Aşıların da çeşitleri var, aynı hastalık için mesela bazıları canlı bazıları rekombinant ona göre fiyat farklı. Kuduz bizim belediyede bedava ama kuduz asisina güvenmiyorum ben hayvanlar için. Fibrosarkom olmuş bir sürü hayvan var, asi hiç yaptırmadım. Cok iğrenç ve rezil bir kanser. Tamamen evde yaşıyor zaten balkon cam.
  • Lim5  (23.11.14 02:00:14 ~ 02:01:05)
Evdeki kediye senin pantolonun paçasından bile bulaşır pire. O pire de bin türlü mikrop getirir.

illa vampir gibi kedi kediyi ısıracak diye bir şart yok.

Benim tek kedim gayet hastalandı bir süre aşısını geciktirince.
  • harzem  (23.11.14 02:01:47)
valla 3 kedim de maşallah canavar gibi sokakta hiç bir kedi köpeğe yaklaşmıyorum.

nazar değdirmeyin.

evde çok sayıda kedi besleyenlerın cüzdanı veterinere teslim ettiğini, tefeciye düştüğünü filan mı sanıyorsunuz?
  • mea maxima culpa  (23.11.14 02:04:14)
mamada ucuza gitmeyin. ucuz mama yedirirseniz ilerleyen yaşlarda veterinere çok para harcarsınız kediniz hasta olunca.

  • mea maxima culpa  (23.11.14 02:08:11)
Benim kedim balkonda yarasa yakalıyınca koştura koştura veterinere gitmiştim kuduz aşısı yaptırmak için. malum yaraslar kuduzun doğal konakçısı.

Onun dışında bir aşı yaptırmadım. İç dış parazit ve kuduz aşısı önemli bence. Mamada da kaliteden şaşmamalı ama yanında ev yemekleriyle takviye edebilirsin. (evde iyice pişirdiğin balık, köfte , yoğurt vb.)
  • old possum  (23.11.14 08:33:38)
beş kedim var aylık 300 400 liralık mama parası ödüyorum ama kum masrafım yok dışarı yapıp geliyorlar.

  • Sandman  (23.11.14 09:11:39)
10 kum 10 mana sonsuz mutluluk. aşı şu bu milyar zamanda bir yapılacak işler. temel gider belli 10 kum 10 mama haftalık. bazen 15 mama 10 kum olur ama en fazla o olur. önemli olan kedin hangi mamayı seviyor onu bulabilmek. dua ette ucuz bir şeye okey versin.

  • dirildimde geldim  (23.11.14 09:32:24)