excelde tablo

şöyle bir tablo oluşturmak istiyorum;

km......fark

80 ve 50 ayrı hücrelerde olacak, 30 ikisinin arasında kalacak ve farkına eşit olacak. sonra 10 50'nin altına gelecek, farka 50 ile 10'unun farkı gelecek. yalnız burada şöyle bir şey yapmak istiyorum; 80, 50, 10 hücreleri arasında boş satır olmasın.

10 diye alt alta gitsin bu değerler. yine aynı şekilde

40 değerleri alt alta gitsin ve bu değerleri veren satırların kesişiminde kalsın.

meramımı aanlatabildiğimi düşünüyorum. excelde bunu en kolay nasıl yapabilirim?

hücre birleştirme (merge) kullanman lazım, ilk sütunda sırayla 1 ve 2. satırları, sonra sırayla 3 ve 4'ü vs. birleştir. ikinci sütunda da 2 ve 3. satırı, 4 ve 5. satırı vs. birleştirerek git. ilk sütundaki hücrelere değerleri gir, ikinci sütunun ilk birleştirilmiş hücresine formül olarak ilk sütundaki 1. değer eksi 2. değer gir. köşeden aşağı çek işin tamam.
i.hizliresim.com

20 yazan yerdeki formül =b4-b6
  • yakuza123  (20.11.14 21:01:40 ~ 21:02:16)
@yakuza123 daha kısa bir yolu yok mu? veri fazla olduğundan tek tek iki satır seçip birleştirmek çok zamanımı alacaktır. bir defada bir sütundaki tüm hücreleri iki tane satırdan bir satır elde edecek şekilde birleştirebilir miyim?

  • piramitleri kimin yaptigini biliyorum  (20.11.14 21:23:39)
km sütun altına denk gelecek 2 hücre seç (örneğin A2 ve A3),
"birleştir ve ortala" komutuyla tek hücre haline getir,
yatay ve düşey olarak ortalama butonlarına bas,
bu hücre seçili haldeyken sağ alt köşesinden tut istediğin kadar çek aşağıya

fark sütunu altına denk gelen hücreler için de iki tane seç (B3 ve B4),
"birleştir ve ortala" kullan,
yatay-dikey ortala,
formülünü yaz (=A2-A4 ya da =A4-A2)
bu hücreyi de tut istediğin kadar çek aşağıya

son olarak tablonun sol üst köşesindeki üçgene tıkla (tüm tablo seçili hale gelecek),
cetvel üzerinden satır yüksekliğini azalt (10 pixel yapsan uygun olur sanırım)
güle güle kullan.

yine de çok zor geldiyse dur yapayım da atayım. ama şunu bilmem lazım, sayılar hep azalıyor mu? yani km sütunu altındaki her sayı bir üstteki hücrede bulunan değerden küçük mü? eğer değilse negatif sonuçlar da çıkar ortaya; bu sorun olur mu?
  • karaage  (20.11.14 21:45:03 ~ 21:48:30)
böyle bir şey mi mesela istediğin?

i.imgur.com
  • karaage  (20.11.14 21:54:33)
hızlı yapmanın tek yolu macro yazmak. rastgele bir macro kaydet, kısayol ata (mesela ctrl+y) içindeki kodu bununla değiştir:

ActiveCell.Range("A1:A2").Select
With Selection
.HorizontalAlignment = xlCenter
.VerticalAlignment = xlBottom
.WrapText = False
.Orientation = 0
.AddIndent = False
.IndentLevel = 0
.ShrinkToFit = False
.ReadingOrder = xlContext
.MergeCells = False
End With
Selection.Merge
ActiveCell.Offset(1, 0).Range("A1").Select

sürekli ctrl-y ye basarak istediğin kadar alt alta ikili hücre yapabilirsin.
  • yakuza123  (20.11.14 21:56:05)