Süt Isıtmak

Süt içmeyi çok severim, şu soğuk kış günlerinde hele sütlü salep, sıcak çikolata falan içmeden durulmuyor. Tek sıkıntım sütü ısıtmak.

Sütü cezvede ısıtırken hemen cezvenin dibi tutuyor. Tutmasa bile geriye temizlemesi zor bir bulaşık kalıyor.

En temiz ve zahmetsiz şekilde süt nasıl ısıtılır?

mikrodalga fırında ısıtıyorum ben. hem cezve kirlenmiyor, hem taşmıyor, hem daha geç soğuyor.

  • eksi sozluk e bir daha geldim  (19.11.14 08:40:42)
mikrodalga + 1.
ama bardağı tam doldurmamak lazım yoksa taşabiliyor. bir de bardağın içine metal kaşık koyarsan köpürebiliyor.

edit: cezvede değil, bardakta koyun. mikrodalgaya metal konmaz.
  • inheritance  (19.11.14 08:41:57 ~ 08:50:08)
mikrodalga içine metal koyulmaz, çevresi sütle kaplı olmasa aleti yakardın.

  • stimpak  (19.11.14 08:47:47)
Biberonda sütü mikrodalgada ısıtıyoruz. Çok temiz ve zahmetsiz. Enerji israfı oluyor mu onu bilemiyorum.

  • franz kafka  (19.11.14 08:51:59)
@eksi sozluk e bir daha geldim" mikrodalgada ısıtınca benim sütler sanki daha çabuk soğuyor sanki :/

  • c1b2k3  (19.11.14 08:53:03)
ben cezvede süt ısıtırken bi taraftan da kettle'da su kaynatıyorum. sütü bardağa döktükten sonra cezveye de kaynar su döküyorum dibini hemen temizliyor. hatta elim değmişken kaynar suyu döktükten sonra deterjanla temizleyip yıkıyorum şipşak.

nedense mikrodalga'da yapılan hiçbirşeyi sevmiyorum, o yüzden de uzun süredir kullanmıyorum.
  • brotha b  (19.11.14 09:09:16)
yemişim mikrodalganızı.

sütü cezvenin içine koymadan cezveyi sudan geçir. sonra sütü koy. dibi tutmaz.
  • laranja  (19.11.14 09:53:58)
Teşekkür ederim. Mikrodalga da sütü pek sevmiyorum. Zaten mikrodalgam yok. :))

Su önerisini uygulayacağım ama pek işe yaramıyor sanki. Teflon cezveyi ilk defa duydum onu deneyeyim.
  • benfakirdegilim  (21.11.14 14:29:27)