150 mbps / 300 mbps

(git: 864243) için, teknosaya gittim, iki ürün vardı.
1- www.tp-link.com.tr
2- www.tp-link.com.tr

ilkinin kutusunda 802.11bgn yazarken, ikincisinin kutusunda 802.11bg yazıyordu. (sitesinde 802.11bgn yazmasına rağmen) bu yüzden ilkini aldım. ikincisi beş lira daha pahalıydı.

ikisi arasında dikkate değer bir performans farkı var mıdır? pc modemden yaklaşık 10 metre uzakta, arada bir duvar var. varsa gidip değiştireyim.

"150 mbps / 300 mbps"

bununla pek ilgisi yok. bu modemin hız kapasitesi. senin evine gelen bağlantı 150'den düşükse ikisi arasında fark yok demektir.
  • himmet dayi  (18.11.14 13:37:22)
eve gelen bağlantı standart 8 megabite kadar ttnet.

  • inheritance  (18.11.14 13:38:10)
şincik böyle durumlarda hep "evine gelen bağlantı düşükse fark etmez" denir.

kablosuz modemi sadece kablosuz internet bağlantısı için kullanıyorsanız fark etmez.

lakin diyelim ki bir smart tv'niz var ve bu smart tv ile aynı wireless modem üzerinden kablosuz olarak bilgisayara bağlanıp bilgisayardaki filmleri izlemek istiyorsunuz. bu durumda bitrate'i yüksek olan filmleri (mesela full hd olanları) izleyemezsiniz, takılır.

veya telefondan bilgisayara wireless dosya transferi yapacaksanız yine bu aktarım hızınızı doğrudan doğruya etkiler.

eğer bu amaçlı bir kullanımınız olacaksa hızının yüksek olmasına dikkat edin.
  • kibritsuyu  (18.11.14 13:43:23 ~ 13:43:39)
Keşke öbürünü alsaydın.

802.11 kablosuz network technologileridir. Bgn en yeni teknoloji. Daha iyi çuzağu ekiyor vs gibi özellikleri var.

Ama Türkiyede internet hızları 20 mbit filan olduğu için pek bir değişiklik yaşatmayacaktır.
  • Cursed Chico  (18.11.14 13:44:55)
Hıza göre sıralı olarak : A B G N

İnternetin 8Mbit ise en fazla geleceğe yatırım olur, ki adsl de 16mbit üstünde hız yok, zaten o hıza ulaşabilen ev kullanıcısı da görmedim çevremde.

Modem kadar bilgisayarının desteklediği standart da önemli.

Özetle bağlantı hızın 8mbit'se düşünme hiç.
  • kimlanbu  (18.11.14 13:51:36)
kibritsuyu haklı. bilgisayarların ethernet çıkışları genelde 100 MBit olduğu için wi-fi'de 150 MBit sıkıntı yaratmaz varsayımı ile yazmıştım ben onu.

  • himmet dayi  (18.11.14 14:17:45)
@himmet dayi @kibritsuyu
çoğunlukla bilgisayar ethernet çıkışları 100mbit evet, bu durumda smart tv o bilgisayardan 150 de 300 de çekemeyecek yani, bilgisayar ethernet çıkışı gigabit ise aradaki fark hissedilir ancak local bağlantıda. he bilgisayar laptop ise zaten o laptopun wifi bağlantı hızı da 150- olacaktır muhtemelen.

tabi 5 liracık fark için saçma olmuş alt modeli almak ama işini görür derim. 100mbit ethernet ile iki bilgisayar arasında saniyede 11mb aktarım yapabiliyorum ben, 11mb/s hız da rahat rahat 1080p yüksek bitrate'li dizi&film izletir. ham bluray filan oynatmadıkça sıkıntı olmaz, remux bile akar takılmadan derim.
  • ucan spagetticanavari  (18.11.14 15:15:01)
@ucan spagetticanavari,
aldığımın kutusunda bgn yazıyor, diğerinde bg yazıyor. bgn daha iyi olan değil mi?

babam kullacak. facebooka girer, haberlere bakar, youtube videosu izler. daha fazlası ile ilgilenmez.
  • inheritance  (18.11.14 15:19:10)