ingilizce listening yaparken nasıl bir yol izliyorsunuz?

güzel bir podcast sitesi keşfettim. süper, eyvallah!
www.eslpod.com
şimdi. listening yaparken anlıyorum gibi. ama anlamadığım da oluyor. siz nasıl yol izliyorsunuz onu merak ettim. durdurup kelimenin anlamına mı bakıyorsunuz?
yoksa kaydın sonuna kadar kesintisiz dinlemeye devam mı ediyorsunuz?

kesintisiz dinliyorum. çok hızlı ya da aksanlı konuşuyorlarsaa kaçan şeyler oluyor. bilmediğim kelimeler için; örn. 10 cümlede 1-2 kelime kavrayışı etkileyecek büyük boşluklar yaratmıyor genelde, takılmıyorum, çok merak edersem sonra bakıyorum. dinleme esnasında anladığım kadarıyla yetiniyorum özetle, durdurmam.

edit: yalnız senin verdiğin örnek, dil öğrenenler için hazırlanmış özel şeyler sanıyorum. bunlarda bilinmesi gereken en temel kelimeleri seçip kullanıyorlardır. dolayısıyla bu kelimeleri bilmelisin. anlamadığın kelimeleri hızlıca not edip sonra bakmanı ya da durdurmanı önerebilirim, hatta tekrar çalıp telaffuzları da çalışabilirsin. kurslarda şöyle yapıyorlardı. ilk dinleme kesintisiz ve ne kaparsan, ikincisi üçüncüsü falan durdurup durdurup üzerinde çalışmak için, gibi. kolay gelsin.
  • manuel mandalina  (15.11.14 09:19:37 ~ 09:25:24)
İçeriği yazılı podcast olmalı.
1 kere yazıyı okuyarak dinle, bilmediğin kelimelere bak, sonra tekrar yazıyı takip ederek dinle, ve son olarak odaklanarak sadece dinle.
Bunu uygulamıştım bir ara düzenli eskiden, 3ayda çok fark oldu.
Ben bbclearningten bakmıştım.
  • eloharp  (15.11.14 10:31:08)