MR sonucum ne diyor?

doktoru bekliyorum ama biraz daha bekleyecegim galiba, merak ettim ne var ne yok. cogu sey icin tabiidir yazilmis yalniz lumbosakral radikulopati diyor. tahmin ettigim gibi L5 S1 patlamis di mi? efsanenin cokusune taniklik ediyoruz resmen.

Treatment of Lumbar Radiculopathy
It is usually recommended that a course of nonsurgical treatment (such as physical therapy, medications, and selective spinal injections, among others) should be conducted for six to eight weeks. If nonsurgical treatment does not alleviate the pain, decompressive surgery, such as laminectomy and/or discectomy/microdiscectomy, may be recommended. This type of surgery typically provides relief of radicular pain/leg pain for 85% to 90% of patients. For patients with severe leg pain or other serious symptoms such as progressive muscle weakness, this type of surgery may be recommended prior to six weeks of non-surgical treatment. Back surgery for relief of radicular pain (leg pain) is much more reliable than the same surgery for relief of low back pain.

demiş.
  • icemint  (13.11.14 14:41:43)