Almanya'da yaşayanlara mayış sorusu

Şimdi iş görüşmelerinde malum maaş beklentini soruyolar. Berlin'de yaşayan biri olarak 1000 euroyla işte ölmessin, birileriyle eve çıkarsın geçinirsin. başlangıçta ise net 1300-1400 Euro gibi bir maaş veriyolar.
Pekiiii bu yaşama ücreti ve başlangıç maaşı olarak Münih'te, Stuttgart'ta, Hamburg'da ve Frankfurt'da ne kadar? buralarda yaşayanınız, bileniniz varsa bi aydınlatırsa beni çok güzel iyi sevinirim.

münihde uni ögrencisiyim. devlet yurtlari 250 ile 500 arasinda. özel yurt (ama hala ögrenci yurdu) 700e kadar cikiyor. evler 1000den basliyor diyelim 2 oda. hayat kismen pahali, ama tl kazanip euro harcayan birine koyacak kadar. euro kazanip harcayan birine göre cok asiri az degil. toplu tasima ögrenci degilsen pahali. saglik sigortasi su bu girince baya gider var.

1000le berlinde ölmeyip münihte eve cikicam diyip ölebilirsin mesela. temiz fark var kirada. 300e darmstadtta 3 oda eve cikarken münihte studio bulamazsin mesela. abartili rakamlar tabi, 2 senelik gözlemlerim, cok dogru da degiller muhtemelen. ama ne kadarla yasarim degil benden istenen is ne ne kadara yapiliyor ben ne kadara yaparim üzerinden cevaplaman gereken bir soru bence.
  • wiillii  (12.11.14 23:17:18)
Lisansım Ekonomi(türkiye/ankara(odtü)), master uluslararası ekonomi(Almanya/Berlin). Başvurmak istediğim işler de genel olarak uluslararası kalkınma ajansları/bankaları/kurulusları. Ekonomiyle alakalı işler yani. finans işlerine de pek tabi başvuracağım.

deneyim olarak da Türkiye'de 6 ay bir işte çalıştım, geçen dönem Almanya'da Afrika bazlı bir kalkınma projesinde asistan olarak yer aldım ve proje bittikten sonra işe girdim tekrar 2 aydır çalışıyorum, mezun olduğumda 6 aylık bir tecrübem daha olcak. hiçbir işte 6 aydan fazla çalışmadım yani. tecrübem yok da diyebiliriz sanırım.

yaş: 26, irkeğim
  • tellioglu  (13.11.14 00:58:03 ~ 00:58:30)