bir öğünde max kaç gr et yiyebiliriz?

artık akşam yemeklerinde sık sık ızgara et pişirmeye çalışacağım (döküm tava aldımda). normal bir insanın bir porsiyon olarak kaç gr et yemesi gerekir? bana kalsa 300 gr bifteği pişirip hepsini yiyeceğim.

diyet yapmayan normal 27 yaşında bir bayan olarak soruyorum.

maşallah 300 gr iyiymiş.

dengeli beslenmelisiniz, her akşam bu oranda et yemeniz sağlıklı değil. haftada maksimum 2-3 gün kırmızı et, geri kalanlarda, bakliyat,sebze, beyaz et ve balık etini tercih edin. et yerken de yanında bol sebze yiyin.
  • dahili meddah  (11.11.14 15:30:47)
@dahili meddah
zaten öyle sık sık dediğim max 3 veya 4 gece. et yanında bol yeşillik. öğle yemekleri zaten sebze ve bakliyat.

  • yue  (11.11.14 15:33:47)
Minimum 100 gram protein yeter. Kırmızı etin 100 gramında ortalama 25 gram protein var. 300 gram et yemenizde sorun yok yani. Kimi insanlar tek öğünde yenmez, parçalara bölüp yiyin yoksa vücut proteini sentezlemez dese de öyle bir şey yok. İster tek öğünde ister 5 öğünde yiyin vücut onu her türlü sentezler. Ben ne kadar az öğünde yenirse o kadar iyidir taraftarıyım, az önce de 350 gram hindi göğsü yedim. Yanında bol yeşillik yiyin yeter. Afiyet olsun.

  • angelus  (11.11.14 15:36:44)
sınır sağlığınız işte. başka bir sınırı yok. gerçi diyet yapmadığını belirtmişsin ama 300 gr dana biftek, etin normal yağlı ve sizin de döküm tavada yağsız pişirdiğinizi düşünürsek aşağı yukarı 500 kalori ki sağlam bir miktar bu.

normalde bir lokantada servis edilen etin ortalama porsiyon gramajı 150 gr'dır.
  • dahili meddah  (11.11.14 15:37:39)
@dahili meddah
ben de tam o lokanta porsiyon miktarını arıyordum. 150-200 civarını pek aşmayayım ben o zaman.

  • yue  (11.11.14 15:42:34)
Sen eksik kalmistin,sende aldin tamamdir yue.bu dokum tava isine girmek lazimmis valla.uyanamadik isi.:))hayirli olsun efendim bol muhurlemeler.

300 gr biftek bunyeye gore degisir.bizim ulkemizdeki porsiyonlara aliskinsaniz 300 gr oldukca fazla gelir.amerikan porsiyonunda verilen et 250-300 gr agirligindadir ama bizde porsiyon karsiligili 150 grami gecmez,doner falan icin bu 100 gramdir.ona gore orantilayip hazirlayin kendinize.
  • cizgilipijama  (11.11.14 15:42:55)
Çok özür dilerim duyurunuza salça yamanacağım;
Döküm tavada et yağsız mı pişiriliyo' ?

  • charlesbukowskiineksi  (11.11.14 15:45:37)
26 yaşındayım maksimum 100 taş çatlasa 150 gr yiyebiliyorum ben.

  • neferkitty  (11.11.14 16:06:34)
%80 üzeri biyolojik yararlılığı bulunan biftek tüketimi güzel, haftada 2-3 günü geçirmemenizi, diğer günlerde beyaz et ve balık tüketimi gerçekleştirmenizi öneririm.

  • candanag  (11.11.14 16:36:52)
bülent ersoyun evine her hafta bi dana giriyormuş. ama çıkmıyormuş :(

  • namus ninjası  (11.11.14 16:37:51)
Yarım kilo bile yesen olur. Ama bir kadının midesi o kadarını almayabilir.

  • arnold schwarzeneger  (12.11.14 08:26:49)