Zengin arap ülkeleri

www.mod.gov.tr
Burada sayfa 18 de var kişi başına düsen gelirleri 90 000 dolar falan isviçreden de yüksek katarın ki

Buradaki sıralamaya göre katar ve kuveyt ve birleşik arap emirlikleri uçmus .Bunlar bu kadar zenginler ve insanları da eminim zenginidr ? Hayat standartları nasıl ? Yaşanabilir ülkeler mi ? Herkes isviçreye gitmek istiyorum diyorda katar diyen niye yok ?

Katar2ın nüfusu 1.8 milyon, bunun sadece 278bin'i Katar vatandaşı, geri kalanı mülteci statüsünde. Yani o petrol ve gaz gelirini sadece 278bin kişi paylaşıyor. Kişi başına gelirin yüksek çıkmasının sebebi bu. Eğer gidersen mülteci olacaksın.

  • kaptan memo  (11.11.14 12:14:10)
Mültecileri hizmetçi diye oku.

  • namus ninjası  (11.11.14 12:18:09)
katar'da ve suudi arabistan'da asyalı işçiler hizmetçiler bildiğin köle olarak çalıştırılıyor. göçmenler için iyi yerler değil.

  • from potomac to kuban  (11.11.14 12:22:58)
"multeci" tabiri yanlis olmus, oyle bir durum yok. (cok ozel sartlar haricinde)

bircok arap emirliginde yurttaslik yalnizca erkekten ve kan bagi ile gecer. yabanci ile evlenen kadinlar bile haklarini kaybederler.

gocmenler ise yurttasliga hak sahibi degildir, oturma iznine sahiptir. gocmendirler, esit degildirler.
hepsi kole sartlarinda calisiyor diyemeyiz. ancak kolelik duzeninin cagimiza uyarlamasi da buradan iceridedir.

hulasa, isvicre'ye gitmek isteyenler pek akilli sayilmaz. isvicre 9 yil gibi bir sure orada yasayan gocmenlere, mahallede yapilan halk oylamasinda olumlu karar cikarsa yurttaslik hakki veriyordu en son.
norvec, kanada filan daha farklidir elbette. hatta brunei bile daha elverisli olabilir.
ancak katar, bae vb emirliklere gitmeyi duslemeyen insanlarin nesnel gerekceleri var yukarida aktarikldigi gibi.
  • viva paulista  (17.12.14 09:13:50)