Mikro İktisat sorusu ( ingilizce)

Arkadaşlar proje ödevim için çok önemli tıkandım resmen yardımcı olabilcek olanın 40 yıl kölesi olurum.

Consider an economic agent in a two good economy whose preferences are represented by the utility function.--> U(x,y) = x1/4 y1/2 (x üzeri 1/4 , y üzeri 1/2)
a)what can you say about this agent's preferences?
b)Find his indirect utility function. V(px,py, I )
c) What is his demand functions for good X and Y?
d) Solve his utility maximization problem for px=1, py=4 I =8
e) Find his expenditure fuction. E(px, py, U)
f) What is his compensated demand functions for good X and Y?
g) How much is he going to end up spending if he wants to end up having 8 utils given that px=1 , py=2 ?
h)What is his own price, cross price and income elasticities of demand for good X?

cevap c

  • bobinhoo  (10.11.14 16:53:51)
arkadaşlar lütfen dalga geçmeyin gerçkten zor durumdayım

  • ao12  (10.11.14 16:55:12)
ipuçlarını veriyorum: marshallian demand, slutsky function, lagrange, hicksian demand.

budget'a göre maksimize ediceksin b şıkkı için lagrange kullanarak. indirect utility demek maksimum utility. talepleri Px, Py, I cinsinden bulacaksın.

expenditure function için indirect utility function'ı Px.x+Py.y için çözeceksin. ona göre bir maksimizasyon yine.

compensated demand, expenditure'ın türevi. bak burada matematiksel temeli var: ocw.mit.edu

ya burada hepsi birbirine girdi ama temel bir mikroekonomi kitabında anlatır bunları basit bir şekilde.

fonksiyon da cobb-douglas, buradaki örneği direk uygulayabilirsin:
www.princeton.edu&Slides/Lec04.pdf
  • passion rules the game  (10.11.14 17:26:55 ~ 17:27:03)