rock 101

merhaba,
hayatında rock dinlememiş bir adamdım, iş arkadaşım led zeppelin 4 ve the doors albümlerini verdi. bunları dinledim, şimdi klasikleşmiş, efsane olmuş birkaç albüm daha dinlemek istiyorum ki rock'ı seveyim ya da sevmeyeyim. ne dinleyeyim?

the beatles - let it be veya sgt. peppers lonely hearts club band

  • barky  (10.11.14 16:32:55 ~ 16:33:32)
deep purple

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (10.11.14 16:34:59)
pink floyd tabi ki

  • teritori  (10.11.14 16:37:17)
ac/dc, ccr, pink floyd, cream, animals

  • m e l t e m  (10.11.14 16:38:11)
baylar, bayanlar; grup adı ile beraber albüm adı da söylerseniz daha iyi olur. itunes'tan albüm indireceğim.

  • cedex  (10.11.14 16:38:13 ~ 16:38:25)
dire straits tüm albümler

  • prompter  (10.11.14 16:39:51 ~ 16:40:25)
büyük bir pink floyd dinleyicisi olarak diyorum ki pink floyd dinleme, henüz.

deep purple'ın deepest purple diye bir best of albümü var en iyisi o gider bence sana.
  • proletarier aller lander vereinigt euch  (10.11.14 16:39:52)
lynrd skynrd da sevebilirsin.

  • teritori  (10.11.14 16:40:46)
ac/dc: live ya da live at river plate, highway to hell, the razors edge
ccr: green river, bayou country
floyd: the dark side of the moon
cream: wheels of fire
animals: most of the animals
  • m e l t e m  (10.11.14 16:46:43)
rock'ın farklı türleri için farklı başucu albümler var. benim aklıma gelenler

pink floyd - dark side of the moon

guns n roses - appetite for destruction

ac/dc - back in black

fleetwood mac - rumours

eagles - hotel california

dire straits - brothers in arms

santana - supernatural

david bowie - ziggy stardust

king crimson - in the court of the crimson king

bunların dışında da queen dinle kesinlikle.
  • king lizard  (10.11.14 16:46:43)
ac/dc biraz sert gelebilir, önce alıştıralım adamı, korkup kaçmasın. =)

  • uckac  (10.11.14 17:20:07)
Ac/Dc - Back In Black & Highway to Hell diyenlere katılmakla birlikte, Megadeth - Rust In Peace olmazsa eksik kalır bence.

Edit: Sert girdik biraz ama olsun.
  • aychovsky  (10.11.14 17:35:03 ~ 17:35:23)
yuh kimse nasıl hendrix ve van halen demez. bu iki adam rock müziği kökten değiştirdi ikisi de kendi tarihinde devrim yarattı tüm rock müziği ve gelişimini değiştirdi... hem enstrüman teknikleri hemde kendi müzik algılarıyla ayıptır günahtır....

jimi hendrix - Are You Experienced?

Van halen - Van Halen
  • vosvos3131  (10.11.14 18:13:51)
öncelikle the beatles. rolling stones. sadece popüler olmuş şarkıları değil ama, beatles'ın hep çıktıkları-ve ortalığı ciddi anlamda salladıkları an. sonra hippie mevzularına girdikleri dönem. i am the walrus mesela.

öncelikle şarkı önereceğim. led zeppelin ve the doors'tan yola çıkarak onlara en yakın dönemden birkaç klasik:

the beatles-can't buy me love
the beatles-i am the walrus
rolling stones-satisfaction
stewie wonder-uptight
beach boys-surfin' usa -surf rock, araya koymak istedim-
jethro tull-aqualung
jethro-thick as a brick
genesis-a trick of the tail
genesis-land of confusion

onun dışında yine grup olarak,

led zeppelin
queen
king crimson
camel
cream
the police
the clash
the yardbirds
jimi hendrix
pink floyd

buradan sonra sound biraz daha sertleşiyor ve gittikçe 90lara yaklaşıyor. hoşuna gidebilecek birkaç kült isim:

black sabbath
ac/dc
iron maiden
guns n roses -açık ara appetite for destruction albümü burada-
van halen
bon jovi

teker teker albüm öneremiyorum cidden kusura bakma çünkü çoğunun her albümü ayrı sound ile klasikleşti benim için. kafanda o grup sadece o tarz yapıyor diye bir önyargı oluşsun istemedim. best of veya özellikle live albümlerini indirerek genel bir düşünce olabilir. olmazsa biraz daha müsait olduğum bir zaman hepsinden 1-2 albüm yazarım tekrar.
  • gizemlikovboydankacankertenkele  (10.11.14 18:44:54 ~ 18:46:34)
rolling stones'u ve the who'yu da eklemek istiyorum.

stones: exile on main street, let it bleed, aftermath
who: who's next, my generation

ac/dc-back in black şahane, ondaki şarkıların çoğu zaten konser albümünde var diye yazmadım.
  • m e l t e m  (10.11.14 18:51:19)
rock müziğin bin tane alt türü var klasiklerden ziyade yeni alternative rock gruplarından başlardım ben olsam

  • feykalade  (10.11.14 22:12:50)