kapalı fonksiyonun ikici türevi [acil]

lise bitti unutmuşuz her şeyi. nasıl alıyorduk türevini. internette işe yarar sayfa bulamadım. örnek üzerinden gidelim

F(x,y) = x²y²-(x+y)³+7

F'= - 2xy²-3(x+y)² / 2x²y-3(x+y)² bu birinci türev.

ikici türevi nasıl aldığımız anlatabilecek cengo var mı

editizm : cevap gelmesin de vizeden düşük alayım

Pampa şöyle yap.
ikinci türevi aldın ya. orada bölümlü bir ifade var. orada paydaların üslerini negatif şekilde yazarsan çarpım durumunda bir ifade gelecek. daha sonra ilk seferde yaptığın gibi kapalı fonksiyonun türevi mantığında ilerleyebilirsin diye düşündüm. hatırladığımdan değil ama böyle bi mantık yürüttüm doğru geldi bana :D

bit.ly

aynen hatta dur bi çözeyim bakalım olacak mı

öeah uzadıkça uzadı ama çıkacak bu şekilde :D
  • cizgilerebasancocuk  (10.11.14 17:16:46 ~ 17:25:50)
Üstteki arkadaşın da dediği gibi, bölmenin alt tarafını paranteze alıp üssünü -1 olarak yaz, böylece normal türev alacağın bir fonksiyon çıkar karşına. Ordan yardırırsın.

  • bugunku antremanda goz dolduran futbolcu  (10.11.14 17:34:09)
sonunda anladım. beynimi kitap ayracı yaptım bi sigarayı hakettim

emeği geçenlere +rep + eyvallahlar
  • durbikonusucaz  (10.11.14 17:35:33)
Ben buna bu bakicam sonra. Silmeyin modlar sinavim var :(

  • letheavendangered  (28.01.15 21:52:11)