canımı sıkan şeylerden bir buket

İş yerinde arkamdan kuyu kazmak için birbiriyle yarışan insanlar var. En küçük hatayı yüksek platformlarda dile getirmeyi meslek edinmiş insanlar kahraman ilan ediliyor. Normalde yüzüme bakmayan adam, genel müdürün yanında hal hatır sormalar falan. Mailde ufacık bi kelime görsünler, burdan yola çıkıp hikaye yazarlar. Birilerinin yalakası olmak lazımmış. Şirket birilerinin arka bahçesi olmuş. Ulan hani soruyorlar ya iş görüşmelerinde falan, en sevmediğiniz özelliğiniz nedir diye, benim de bu arkadaş. Ne bi yalakalık ne bi hinlik hiçbirine kafa çalışmaz. Bazen saflık derecesinde dürüstlük var. Bu dünyada bunlar işe yaramıyor. Adalet desen yok. İyi olmak dürüst olmak kazandırmıyor. Çok fena bileniyorum bu durumlara. Birine patlıycam bir gün o olacak. Sizin de başınıza geliyor mu böyle şeyler?

Geliyo. Dua etcen başka yol bilmiyorum. Bende işe yaradı, büyük ölçüde diyeyim.

  • emirkulu  (08.11.14 22:09:42)
- canını kim sıktıysa bunu ona açıkca söyle "benim canımı sıkıyorsun" diyerek
- hangi gereksiz konuyu eveleyip geveleyip duruyorsa "bunu söylemekte ki amacın neydi" diye sor
- bu yalaka tutuma devam edeni topluluk içinde tiye al "aferim şampiyon, 100 puan kazandın bravo" şeklinde
- kendinden emin ol diğer bir deyişle cesur ol gerçek anlamda cesur ol sinme pusma. çünkü tartışmak gerek kimi denyolarla başka türlü zararlı çıkıyorsun
- tartışmak gereksiz polimiğe dönüşecek diye çekinme uzun vadede karlı çıkacaksın çünkü bilecekler ki x şahıs gıyabında laf sokulunca ağzımıza sıçıyor aman aman ağzımızı açmayalım diyecekler. merak etme bu imajını zedelemez aksine bütün potansiyel tehditleri caydırır.
  • erdemkayhan  (08.11.14 22:17:21)
benim çok sık geliyor, sürekli görmezden gelmeye çalışıyorum ama nereye kadar bilmiyorum. en son mesela, ofiste ortak kullanılan bir bilgisayar var, 3 boyut projelerini filan onda hazırlıyoruz genelde. ben dahil 3 kişinin acil işi vardı, ben çalışırken biri geldi "benim daha acil geçebilir miyim?" diye sordu ben de peki diyerek buna verdim. bir yarım saat çalıştı sonra gitti, abartmıyorum 1 saat boyunca gelmedi yerine. ben de sinirlendim tekrar geçtim bilgisayara, 15 dk filan sonra gelince beni tekrar kaldırdı tabii. ben de "biraz hızlı ol yalnız lütfen, iki kişi seni bekliyoruz bizim de acil" dedim. bana hiçbir şey demedi, ofisten iki dakika çıktım arkamdan demediğini bırakmamış, ne terbiyesizliğim kalmış ve kavgacılığım. ofistekilerden biri de "gelsin yüzüne söyleyin ne çemkiriyorsunuz arkasından" deyince iyice kavga çıkmış :D

insanlar acayip yapacak bir şey yok, her iş yerinde bu tür tipler var maalesef. görmezden gelmeni, bu tipleri çok kafana takmamanı tavsiye ederim.
  • dust in the wind  (08.11.14 23:04:26)