Enerji ampulü kırılınca

Sıkıntı oluyor adam gibi temizlemek gerek falan muhabbeti dönüyor. Benim Philips Eco Classic denilen eski tarzda ampullere benzeyen enerji ampulu patladı. Bildiğin patladı ama. Yarısı duyda kaldı, camı komple fırladı. Alet hala yanmaya devam ediyor falan. Neyse soru şu; bu camı olmadan açıkta hala takılıyor. Bir zararı olur mu?

Bahsi geçen ampul şu; www.pierlite.com

o yorumların sebebi bazı tasarruflu ampullerin içinde gaz halinde cıva olması. bir şekilde camının içini açıp, gidip burnunuzu dayayıp içinize çekerseniz sıkıntı olur yani.

kırılma durumunda havaya eser miktarda bu gaz dağılıyor, eğer mümkünse kırılmanın olduğu mekanı bir 10 dk havalandırmakta fayda var.

sizin fotoğrafı açamıyorum maalesef, ama bahsedilen konu genel olarak bu yani.
  • silent storm  (08.11.14 18:07:04)
sizin ampül tasarruflu ampüllerden değil, halojen sanırım. içinde zehirli bişey olduğunu sanmıyorum.

bu bahsedilen ampüller kımıl kımıl duylu "compact fluorescent" diye geçenler. hatta normal florasanlar da zehirli sanırım.

aha bu da temsili tasarruflu ama zehirli lamba
www.energysaverlightsstore.com
  • yuto  (08.11.14 20:32:43 ~ 20:33:48)