[]

Midye Zehirlenmesi

Dun aksam Taksim'de arkadasla kokorecin yaninda iki porsiyon midye dolma ve ayran tukettik. Bende herhangi bir terslik yok fakat arkadasim zehirlendi galiba. Ciddi sekilde ishal olmus, butun geceyi tuvalette gecirmis o derece. Bu aylarda midye tuketmenin tehlikeli oldugunu duymustum, simdi geldi aklima.

Doktora gitmeye gerek var mi sizce?

Edit: Ayran degil kola icmis arkadas. Ayrani ben icmistim :)

 
bazı bünyelere yapıyor midye dolma öyle şeyler. insanın kendini bilmesi dikkat etmesi lazım. doktora mutlaka görünmek lazım.


 • blackdog  (25.07.09 17:28:32 ~ 17:28:48) 
bana da olmuştu bi kere, ben doktora gitmemiştim. tuvalette sıçarken bi yandan da kusuyordum, hem üstten hem alttan çıkarıyordum yani aynı anda. biraz kötü bir durum ama şiddetli ishal olduysa bol su içmesi ve doktora gitmesi tavsiyedir bence.. ya da bol su içmesi tavsiye olmayabilir de, belki de izotonik bi şeyler içmesi gerekiyordur. benim cevap pek işe yaramayacak sanırım : )


 • bushwacker  (25.07.09 17:28:39) 
Kendi kendine toparlanır o. Biraz dinlensin.


 • ataturkiye  (25.07.09 17:31:41) 
bence gerek yok yani.. cola içsin, ishal ilacı içsin, su içsin geçer. motoru bozmuş o..


 • metox  (25.07.09 17:56:50) 
gıda zehirlenmeleri çok çeşitlidir. "sadece ishalim nasıl olsa geçer" diye sağlık kuruluşuna gitmemezlik yapmayın; hele ki sürekli su kaybettiğimiz bu mevsimde.
muhtemelen intoksikasyon fakat midyenin yanında içilen ayran da şüphe uyandırdı.
en yakın hastanenin aciline gidin bence, serum takılır, damar yolundan 2-3 ilaç verilir şikayetleri geceye kadar minimuma iner. eğer sağlık kuruluşuna gitmeyecekseniz semptomları iyi izleyin, sonradan mide bulantısı, yüksek ateş gibi hesapta olmayan şeyler ortaya çıkabilir.
geçmiş olsun...
 • deepfreeze  (25.07.09 18:14:10) 
bilinen ve guvenilir bi yerde mi yediniz ? yani oralarda bile oluyomu artik boyle durumlar diye soruyorum..


 • niko robin  (25.07.09 19:07:25) 
devlet hastanesinde serum bağlar gönderirler en fazla.


 • darknum  (25.07.09 19:43:12) 
havalar sıcak, midye dediğimiz şey de genellikle sokakta satılıyor yani soğuk ortamda saklanmıyorlar. bu midyelerin kendisi zaten mikrobiyal gelişime gayet açık ve bunun üstüne içinde prinç ihtiva eden karışım var. midye genellikle gündüz yapılıp geceleri satılır, en az 5-6 saat sıcakta bekler. bu midyeleri kim nasıl yapıyor, nerede yapıyor, hijyen koşulları falan filan da işin içine girince midye saatli bombaya dönüşüyor.
yani tavsiyem midye yiyecekseniz yediğiniz yere dikkat edin, mümkünse soğuk ortamda saklananları tercih edin, midye kolay bozulabilen bir şey. tat, koku, renk değişmeyebilir ya da "ben arkadaştan fazla yedim ama bana bi şey olmadı." diyebilirsiniz. her insanın bağışıklık sistemi farklıdır ve belki de zehirlenenin yediği midyelerin mikrobiyal yükü daha fazladır.

 • deepfreeze  (25.07.09 19:49:59 ~ 19:50:18) 
@niko robin,

Mercan'da yedik.
 • msb  (25.07.09 20:04:19) 
var


 • the bourgeois  (26.07.09 01:45:06) 
golden mi? neresi?


 • esas itibariyle  (26.07.09 04:39:11) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.