[]

Çizgisiz kağıda yazı yazmak

Bir kartona büyük harflerle yazı yazacağım. Ama ben, kağıdın alt sınırına paralel bir hat üzerinde yazamıyorum. Kağıt kalın olduğu için altına çizgili kaat da koyamam ki oradaki çizgileri ince kağıtlarla bile göremiyorum zaten. Napabilirim? Pratik önerileriniz var mı?
 
cetvel ve kurşun kalemle çok hafif çizgi çekmek en pratiği. sonradan sileceksin tabii o çizgileri.


 • devilred  (06.11.14 12:39:06) 
cetvelle iki tarafından aynı mesafede tepeden boşluk kalacak şekilde işaretle, sonra o çizgileri birleştir (hem alt hem üst) al sana kılavuz çizgi


 • emirkulu  (06.11.14 12:39:22) 
cetvelle kenarlardan yazacağın yüksekliği minikçe işaretle. sonra o iki noktaya ip çek bantla tuttur.


 • battal gemalmaz  (06.11.14 12:41:29) 
ama ben kurşun kalemle kaligrafi çalışıcam. onları silerken yazdıklarım gidecek. ip de kalemin özgürce salınmasını engeller.

Ben bu dediklerinizi kartonun arkasına yapayım, sonra kağıdın altından ışık vereyim diyorum ama bunun için düzenek lazım herhalde? camda yazı yazılmaz
 • yarmasimo  (06.11.14 12:41:33 ~ 12:46:05) 
hee evet. karton marton deyince büyük harflerle bişey yazacan sandım kaligrafi olacağı aklıma gelmediydi.

cam masa veya ışığı geçiren düz bir yüzey bulabilirsen dediğin olur bak.
 • battal gemalmaz  (06.11.14 12:50:29) 
camda yazı yazılır, proje bile çizmişliğim var. tepesi çıkan mermer sehpa vardı bizde, mermeri kaldırıp üstüne cam koymuştum, altından da masa lambasını vermiştim.


 • emirkulu  (06.11.14 12:52:09) 
cam masanın altından ışık vermek işe yarar ama kullanılacak kartonun kalınlığına ve opaklığına da bağlı bu. çok kalın ve opak bir kartonsa ışık geçmez ki.


 • devilred  (06.11.14 12:52:52) 
ben gidip pencerede yazamam demek istemiştim :) Karton telefonumun fener ışığını geçiriyor. Masa lambası iş görür. Ay harika öneriler <3


 • yarmasimo  (06.11.14 12:54:09) 
bişi daha. iki parça kağıt koysan te kartonun dışından masaya yapıştırsan, yani kartonun üstünde kıpırdamadan duran iki şerit altlı üstlü kağıt olsa?

@devilred, o kadar kalın ancak mukavva olur o kadar kalın kaligrafi kağıdı olacağını sanmam, aşağıda görmesi gereken de iki tane çizgi zaten sorun olmaz diye düşünüyorum.
 • emirkulu  (06.11.14 12:56:51 ~ 12:58:06) 
@emirkulu

kaligrafiyle hiç uğraşmadım, nasıl bir malzeme kullanıldığını bilmiyorum açıkçası. benimki sadece fikir yürütmekti. cam masa ve ışık işi çözer gibi duruyor şu haliyle. ama çizgiler daha koyu olmalı bu sefer, ön yüzeydeki gibi belli belirsiz değil.
 • devilred  (06.11.14 13:01:17) 
kursun kalemle cizdigin cizgileri kalem silgi ile yazilarina zarar vermeden hassasca silebiliyor olman lazim...


 • nax  (06.11.14 13:18:05) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.