Caz Müziği Simgeleri

Pek sevgili entelektüel Duyuru insanları...
Caz müziğine dair bilginizi konuşturmanızı bekliyorum.

Caz müziğine dair simgeleri, kişileri, olayları, renkleri,... kısacası klınıza gelen "şeyleri" paylaşabilir misiniz?

Hatta bir adım daha gidip dünya müziklerine dair fikirlerinizi de duymak isterim.

Buraya satırlarca yazmasanız da olur. Her türlü link, resim, bağlantı kabulümdür.

Bu duyuruya vereceğiniz yanıtlar, yakın gelecekte müzik severlere, müzik konusunda eğitim görecek yetenekli müzisyenlere büyük katkı sağlayacaktır.

louis armstrong
www.npg.si.edu

joachim berendt-caz kitabı'nı okumanızı öneririm.
  • from potomac to kuban  (05.11.14 10:05:04)
dünya müziği için şu sitedeki açık radyo programlarını dinle tek tek

www.tikabasamuzik.com
  • merhum  (05.11.14 10:11:26 ~ 10:12:04)
(bkz: erik truffaz)

Bir de "Smooth jazz, gerçekten caz mıdır?" tartışması. Bu tartişma ile birlikte (bkz: brian culbertson)
  • aychovsky  (05.11.14 10:18:39 ~ 10:19:30)
Sözlükte caz müziği, türleri, kişileri, simgeleri vs hakkında yazılmış epey yazı var. Sadece caz başlığına gidip oradaki isimlerden, linklerden ilerleseniz dünya kadar fikir edinmiş olursunuz. Çünkü her isimin kendi başlığı, içerisinde linkleri, yönlendirmeleri var. Burada alacağınız cevaplardan çok daha fazlasını oradan okuyabilirsiniz.

  • sarap dumani  (05.11.14 10:23:06)
truffaz'ın elinden efektlerini alın geriye çer çöp kalır. kötü bir trompetçi. chet baker, navarro, davis bunlar mis.

  • alperz  (05.11.14 10:56:47)
yardımlarınız için teşekkür ederim. yine de bir ekleme yapmam şart.
kurumsal kimlik çalışması için sizlere sordum.
en çok bilinen şeylerden bahsetmeniz kafidir.
  • cliquot  (05.11.14 10:58:53)
dizzy gillespie var mesela renkli bir kişiliktir. ona da bak derim.

  • argent dawn  (05.11.14 11:09:54)
En çok bilinenlere birer örnek istiyorsanız eğer, o zaman caz müziğinin en devrimci müzisyenini en öne almak lazım;

(bkz: miles davis)

Caz müziğinde pek çok büyük isim, pek çok yenilikçi var. Ama Miles Davis, caz müzik tarihini değiştirmiş, kendinden sonra gelenlerin zihinlerini açan büyük bir önceü olmuş bir isim. Durumu açıklayan güzel bir entry mevcut;

eksisozluk.com
  • sarap dumani  (05.11.14 11:11:15)
caz dendiği zaman aklıma tek bir isim gelir: art tatum
ama louis armstrong da önemli bir simgedir bence.
ve swing.
  • nocturness  (05.11.14 12:28:08)
köle niggaların çalıştığı pamuk tarlaları. çamaşır tahtası.

  • namus ninjası  (05.11.14 12:44:27)
namus ninjası açıyı yakaladın, süpersin... arkadaşlar çok teşekkürler. iyi gidiyoruz.
renk için sanırım siyah, hatta şu piano black olan siyah gider gibime geldi. ahşap renkleriyle birlikte.

  • cliquot  (05.11.14 15:20:32)
caz müzik denince benim için önemli kişiler (vocal jazz)

(bkz: Ella Fitzgerald)
(bkz: Billie Holiday)
(bkz: Nat King Cole )
(bkz: Duke Ellington)(buna swing diyorlar sanırım çok alt türlerini bilmiyorum ben)
(bkz: Frank Sinatra)

bunun dışında dünya müziklerine dair fikir deyince de aklıma bir tek isim geliyor.

(bkz: loreena mckennitt)

hayatım boyunca böyle güzel bir şey dinlemedim ben. çocukluğumdan beri 20 küsür yıldır bıkmadan usanmadan dinlediğim tek müzik.
  • godsparticle  (05.11.14 15:29:00)
çamaşır tahtası dedim yüksüğü unuttum. yüksük.

  • namus ninjası  (05.11.14 15:43:57)
caz diyince new orleans unutulmamalı. cazın kalbidir orası.

@namus ninjası

washboard chaz'e bak derim hehe
  • argent dawn  (05.11.14 16:35:36 ~ 16:36:49)
köle niggalar dendiğinde aklıma tek bir şey gelir: blues :)

  • nocturness  (05.11.14 23:39:05)