Amca çocuklarından evlilik olur mu ?

Annemle babam teyze çocukları,ağabeyime amcamın kızını istemeyi düşünüyoruz.Evliliklerinde tıbbi açıdan doğacak cocuklarında bi problem olur mu olsa bile % kaçtır bi fikriniz var mıdır ?

kardeşim ülkede doru düzgün temiz kız mı var ki başka güvendiğimiz biri olsa zaten sormazdık

  • caner555  (04.11.14 17:05:01)
hep cahiliyet. akraba evlilikleri malesef ülkemizde sıkça yaşanıyor.

sizin durumunuzda normalde göre 3-4 kat artmış bile denebilir. çünkü tüm aile akraba evliliği dolu.
  • ceycey e  (04.11.14 17:09:11)
Kan testi yaptırarak öğrenebilirsiniz.

  • maxim gorki  (04.11.14 17:15:23)
bi iddaa kuponu doldurur gibi soru sormuşsun. al şuna bak bi www.milliyet.com.tr

  • Solem  (04.11.14 17:16:20)
senin duymak istediğin cevabı yazıyorum: hepimiz akrabayız nasılsa bir şey olmaz.

truman +1 diyorum. ensest bu.
  • tescillimarka  (04.11.14 17:18:44)
tıbbi açıdan bence alınacak risk değil. dna'nın sürekli benzer kodlarla tekrar etmesi bir süre sonra kırılmalara yol açtığı ve bunun da sakat çocuk doğumuna sebep olduğu söylenir. ve yine farklı bir dna dizilimine sahip çiftlerin çocuklarının iki farklı dna'dan iyi yönleri aldığı da söylenir.
kuzenler kardeş değildir. olayı farklı yönlere çekmeyin. ensest falan değil. islami açıdan da bir sakınca yok. ancak bence tercih edilmemesi gerekir.

şöyle düşün; evliliklerde bazen problemler olur. boşanmak da bu işin doğasında var. eğer çift anlaşamazsa aileler birbirlerinden kopacaklar. ancak düğünde bayramda illa yüz yüze bakmak zorundalar. ömür boyu bir ikilem bir sıkıntı olabilir. bu da işin bir başka olumsuz yanı.
temiz kız yok diyerek terbiyesizlik yapıyorsun ayrıca..
  • kallesnikof  (04.11.14 17:18:49)
kafana göre takıl abi, bu sitede nasıl cevaplar bekliyorsun ki? linç edileceğin belli.

bence net trollsün.
  • fransızkalanadam  (04.11.14 17:27:43 ~ 17:28:01)
Benim sülalemde çok var sıkıntı olmadı. Biz de hep akraba içinde evleniriz. En son kuzenim diger kuzenimle evlendi, topac gibi de cocuklari oldu 6 ay once sapasağlam. Aynen devam dısariya kiz verilmez bizde sende haklisin anliyorum

  • pinman  (04.11.14 17:30:51)
amca çocuğu olmaz da dayı kızıyla olur vs. gibi bişey de yok. aynı yani genlerin yarısı anadan yarısı babadan geliyor. bir de anne babada da akraba evliliği var. yani tamam eskiler yapmış bir cahillik de, artık elinin altında internet olup da okuma yazma bilen bir bireyin bu işin yanlışlığını bile sorgulamaması gerekir bana göre.

  • physcos physcos  (04.11.14 17:32:34)
yapmayın etmeyin, ağabeyin dans kursuna falan gitsin belki başka kız bulur :P

bunlar hep yokluktan. türkiye'nin en büyük sorunu abazanlık. kim ne derse desin, cari açık falan vız gelir.
  • [silinmiş]  (04.11.14 17:39:09)
akraba evliliği risktir, bütün doktorlar bas bas bağırıyor. ayrıca amcanın çocuğu insanın kardeşi gibidir.

  • rock n roll  (04.11.14 17:42:24)
Ben kuzenlerimle kardeş gibi büyüdüm. Bu soru çok tuhaf geliyor bana şu anda.

Buna ek olarak "ülkede temiz kız mı var" lafı o kadar aşağılıkça ki diyecek bir şey bulamıyorum.

İnşallah evlenirler de senin gibi bir çocukları olur. :)

İlave: Sorduğun soruya dair, Dr. Ersin Uskun tarafından 2001'de kaleme alınmış bir yazı:
www.ttb.org.tr
  • m e l t e m  (04.11.14 17:49:16 ~ 18:40:26)
temiz kız yok derken ne demek istiyorsun onu da bir açsana, merak ettik.

  • rock n roll  (04.11.14 17:51:19)
öncelikle; böğk.

daha sonra; bi yakınım teyzesinin kızıyla evli ve bi çocukları zihinsel engelli, bi çocukları doğumdan bi hafta sonra vefat etti çünkü kafatasında bi sorunla doğmuştu, bi çocukları da bacağında bi engelle doğdu.

ki sizin aile baya baya karışmış. evet canım memlekette ''temiz kız'' yok. böyle devam.
  • mayaa  (04.11.14 17:58:33)
o değilde milletin çevresinde ne cok engelli cocuklu aile varmıs. bence cogu hikaye :P

  • fransızkalanadam  (04.11.14 18:01:50)
annen amcanın da teyzesinin kızı. hmm.
(bkz: habsburg hanedanı)

  • namus ninjası  (04.11.14 18:03:44)
kuzene niyetlenmeyi makul gören adam ülkedeki temiz kız yokluğundan dert yanmasın bir zahmet. +sonsuz

  • icemint  (04.11.14 18:04:34)
@fransız; evet burda dandik bi yorum yapabilmek için ''engelli çocuk''lu hikaye uydurduk. sana geyiği yapılabilecek bi konu gibi mi geliyor gerçekten bu? bazı insanların hayatlarında gerçek problemler var ne yazık ki.

  • mayaa  (04.11.14 18:11:55)
işinize yarayacaksa, benim de eskiden tanıdığım böyle bir çiftin çocuğunun kafası diyarbakır karpuzu gibiydi, ayakta duramıyordu çocuk, kafasının ağırlığından. git gide de büyüyordu kafa.

  • [silinmiş]  (04.11.14 18:23:39)
zetahead, sen niye kafayı benimle bozdun, birkaç gündür? nicki raklı maklı heriften daha zekiyim demişsin, kesin öyle, ben de öyle düşünüyorum :)))
bir de herif değilim. duyurunun en sevilenlerindenim diye ona da kızdın töbe töbe
soru sahibi arkadaş ağabeyine söyle, yapmasın bu evliliği. düzgün temiz kız bulursunuz merak etme.
  • rock n roll  (04.11.14 18:36:41)
bu fransızkalanmal mıdır nedir, duyurunun en büyük trollerinden bence.

  • tescillimarka  (04.11.14 18:36:57)
ülkede temiz kız yok evet. benim gündelik ilişkilerime konu olan kızların hiç birinin amcası yoktu. birinin amcasının kızı değil haliylen. alın siz onu. kimse götünü ellemedi o kızın.

zaten doğal seleksiyon tarafından elenmemişsiniz. yeterli zeka ve problem sınırı budur arkadaşım. ensest ilişkinizden doğacak çocukta en kötü ihtimalle sosyal yardım destekleriyle doğal seleksiyon tarafından yutulmayacak. rahat ol.
  • ibomiu  (04.11.14 18:50:50)
Naparsan yap da, memlekette temiz kız kalmadı diyerek kul hakkına giriyorsun. İftiranın hesabını öte tarafta nasıl vericeksin merak ettim. Yoksa banane istersen git dayınla evlen. Size bakacak başka kız bulamayacağınızdan böyle büyük beylik lafları ediyorsun izlenimi yaratıyorsun.

  • emirkulu  (04.11.14 18:51:21)
eşsiz anadolu ahlakı budur işte. pür, katkısız anadolu ahlakı.

  • kamera motor  (04.11.14 18:52:49)
genetiğin kuralları belli. annen ile baban %25 akrabaannen ile amcan da. abine bu %0 da yansıyabilir %25 de. ortalama %12.5 diyelim. abi ile gelin adayı da %25 akraba ortalama. babandan kaynaklı.
doğacak çocukların yanlış hesaplamadımsa anne ve babadan gelen 23er kromozomda genetik malzemenin %37,5 benzeşmesi ihtimali var.
kağıda çizemedim paint açmak istemiyorum. yanlış varsa düzeltin.
bu epey sıkıntılı bir yüzde. ama endogaminin yaygın olmadığı kozmopolit bi yerdeyseniz bi nebze düşürür bu durumun vehametini.

engelli çocuklar sandığınızdan daha fazla. türkiyede hiç sevişmemiş kim bilir kaç yüz bin evlenme çağının ötesinde engelli vardır.evlerde yan odalarda kapalı duruyor hepsi.

aşk varsa akraba evliliğine hiçbir itirazım olmaz ama mesele evveliyatını bilmekse yaptığınız ve düşünceniz iğrenç, bunu demezsem çatlarım.

melezlik genelde güzeldir. annem balkandan babam yarı kafkas yarı türkmen. dolayısıyla domuz gibi sağlıklıyım. ayrıca mükemmel olduğumu, karşıt pek çok özelliğin muayyen bir ortalaması olduğumu söylemiş miydim? kızlar mesaj ^_^

melezlik bazen kötüdür. mesela latin kökenli amerikanlar ile bazı göçmen amerikanların evliliklerinde çocuklarda anneden gelen mitokondriyel dnalara bağlı bir uyumsuzluk oluyormuş. makaleye ulaşamam ama konuyu net hatırlıyorum

öyle işte. daha çok okuyun. kendi kararınızı verin. beyaz türk bakış açısı kötü amenna. ama sırf ana babası olduğunuzdan bir insanı fiziksel ya da zihinsel engele layık görebilmek büyük sorumluluk.
  • namus ninjası  (04.11.14 18:57:31)
mendel deneyi gibi olur, 4 bezelyeden bir tanesi buruşuk.

  • [silinmiş]  (04.11.14 19:00:42)
temiz kız yok diyorsun amcanın kızının temiz olduğunu nereden biliyorsun ? O kızın hiç sevgilisi olmamış mı ? çok saçma ya böyle genelleme yapıyorsun ya bravo gerçekten

  • verbanadüşlerimi  (04.11.14 19:22:10 ~ 19:25:46)
artık abinin çocuğunu da kendi çocuğuna alırsın. Bu böyle gider işte..

  • cekirdekabugu  (04.11.14 19:29:00)
iş ciddiyse bir doktora danışın derim yine de.

bu arada şuna gülmeden geçemedim: "duyurunun en sevilenlerindenim diye ona da kızdın töbe töbe"

ehehe.
  • tescillimarka  (04.11.14 19:46:52)
abartmayalım, ensest filan değil bu. biyolojik açıdan ise bu tür kapalı toplum evliliklerinin hastalıklı çocuklar yaratma olasılıkları nesilden nesle artıyor.

ha bir de "temiz kız mı kaldı" cümlesi üzerine eklemeden edemeyeceğim, ne yazık ki sen de o hastalıklı çocuklardan birisin, beyin geri planda kalmış bir miktar :(
  • devilred  (04.11.14 19:58:01)
Tıbbi açıdan riskli evet.
Risk % kaç diye sormuşsun, sizin için yüzde kaç olursa uygulamaya geçireceksiniz? Öncelikle bunun cevabını vermenizi tavsiye ederim. Diyelim %1 riskiniz var, o yüzde birin size denk gelmeyeceğini nasıl garanti edeceksiniz.?
Bir vaya daha fazla insan hayatı ile ilgili karar veriyorsunuz. Diyelim çocuklar özürlü oldu. Kendinizi nasıl rahatlatacaksınız? tıp bilimi bize %1 dedi, bilemedik o yüzde birin siz olacağınızı mı diyeceksiniz?

Diğer sakıncalarını soru kapsamında olmadığı için yazmıyorum. Yalnız bu ülkede yaşayan üç kız annesi olarak, ülkede yaşayan kızlar hakkında sarf ettiğiniz yakışıksız yakıştırma için ülkede yaşayan tüm kızlar adına sizden özür bekliyorum.

Doğru düzgün insan olmak, temiz olmak, sadece kadınlarda değil her insanda olmasını dilediğimiz özellikler. Yakışıksız yakıştırma yapmak doğru düzgün insandan beklenecek davranış biçimi değildir biliyorsunuz.
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (04.11.14 20:01:03)
hee gardaş temiz kız kalmadı hakkaten. bi tek caner555 in amca kızı kaldı memlekette temiz.

  • battal gemalmaz  (04.11.14 20:27:32)
o kadar temizse Allahın emri peygamberin kavliyle amcakızını senden istiyorum caner heheheh

  • emirkulu  (04.11.14 21:22:54)
niye kabile gibi kendi içinizde çoğalmak için ısrar ediyorsunuz ki? azcık akıl fikir sahibi olan herkes, çocukların sakat doğabileceğini görür. niye o çocukların hayatıyla oynuyorsunuz.

  • bradshaw  (05.11.14 08:31:24)
doğacak çocuk sağlıklı olsa bile akraba evliliklerinden doğan çocukların kendi çocuklarında sorun olması durumu var.

  • nick konusunda kararsizim  (05.11.14 08:36:52)