wi-fi'ye nasıl kota koyabilirim ?

arkadaşlar komşumla interneti paylaşıyorum ama çok fazla kullanıyorlar interneti. sınırlandırmak istiyorum nasıl yapabilirim ?

modem airties 5341

bir ortaklığınız mı söz konusu? eğer öyle değilse kes interneti gitsin. değiştir şifreni.
anlayışlı insanlarsa eğer download manager benzeri programlarla "indirme hızına" sınır koyabilirsin. tabi bunu rica edip onların bilgisayarına yükletmen lazım.

  • norek  (03.11.14 17:05:35)
@norek, komşumla paylaşıyorum. ama ben tek bilgisayar bağlanırken onlar 3 bilgisayar + telefonla bağlanıyorlar doğal olarak bu da internet hızımı mahvediyor. geliym program kuruym dersem ayıp olur. onu kendi modemim üzerinden halletmem gerek

  • romayi kurtaran itfaiyeci  (03.11.14 17:08:17)
Modemin hız sınırlandırma gibi bir yeteneği yok, fakat port engelleme ile torrenti engelleyebilirsiniz mesela. Bunun dışında bir şey gelmiyor aklıma. O kadar cihaz bağlanıyorsa bence mac filtrelemeden bazılarını engelle :D aynı zamanda sebebiniz ne onlarla paylaşmak için?

  • atom karincanin torunu  (03.11.14 17:09:25 ~ 17:10:35)
mahcubiyet diyelim

  • romayi kurtaran itfaiyeci  (03.11.14 17:13:03)
Abi sen onların evine internet bağlattır,faturayı da ödeyiver bence. 3 pc + 1 telefonla komşunun internetinden yararlanmak biraz ayıp oluyor yani. Tez vakitte gidin konuşun,böyle böyle diyin, 50 liralık internet içinde alınmasınlar bir zahmet. Biraz sert konuştuysam da kusuruma bakmayın bu arada :)

  • birfincankahvedahaisteyenadam  (03.11.14 17:24:21)
Tabi istersen hız sınırlandırma yapabileceğin bir modem alabilirsin ama pahalıdır.,

edit: Qos diye bir şey varmış internet trafiğini düzenliyormuş ama nasıl kullanılıyor bilmiyorum, modem arayüzünden ayarlanıyor sanırım.

edit 2: forum.donanimhaber.com
  • atom karincanin torunu  (03.11.14 17:27:56 ~ 17:35:06)