ekstra eleman çalıştırmak ve sgk?

şimdi şöyle bir sıkıntımız var; bazı şubelerimizde tek desk elemanı çalıştığı için onların yıllık iznidir, hastalıktır, sınavdır gibi durumlarında çağırdığımız ekstra elemanlar var. bu günler genellikle kısa süre öncesi netleştiği için ne zaman ve kaç gün çağıracağımız haftalar öncesinden belli olmuyor. hatta bazen gün içinde aşırı yoğunluk olduğunda yarım gün bile çağırdığımız oluyor bu ekstra elemanları. full time çalışanlarımız haftalık izinlerini zaten desklerin bulunduğu kurumların kapalı olduğu günlerde kullanıyorlar. bir önceki mali müşavirimiz gider makbuzu ile gösterin onlara ödediğiniz ücreti demişti, bizde bu şekilde uyguluyorduk. ancak yeni mali müşavir der ki, hayır 1 gün bile çalıştırsak giriş çıkış işlemlerini yaptırmak zorundayız, gider makbuzu bu durumu karşılamaz. internette farklı şeyler okudum ve kafam karıştı.

bilgisi olan var mıdır? bu uygulamayı teyid etmem lazım.

Aynen, doğru söylemiş. Bu çalışma şekline "çağrı üzerine çalışma" deniyor iş kanunu bağlamında ve kişinin ay içinde toplam çalıştığı süre 7,5'a bölünüp çıkan sonuca göre kaç gün bildirim yapılacağı bulunuyor. Çıkan sonuç 7.5 saatin altında ise, bu 1 tam güne tamamlanır.

  • fengari  (03.11.14 09:22:40)
on line olarak anında sigorta girişi yapabiliyor musabeciler. yani birini çalıştıracaksanız girişini yapmanız lazım bir gün bile olsa.

  • cokilgincvesesgetirecekbirnickarayanadam  (03.11.14 09:34:59)