Excel grafik çizimi

Merhaba. Ekteki denklemdeki bütün değerler bilinmekte. r değeri 0 ile a arasında ve a da biliniyor. alfa'ya 1,2,3,4 değerlerini vererek grafik çizdirmem gerekiyor. Tez ödevim. En ufak bir yol gösterme bile çok faydalı olur. Şimdiden teşekkür ederim.

çizdirmem gereken grafik n , r grafiği.

excel fonksiyon grafiği çizmiyor, çizmediği için kesikli değerler verip ona göre çizdirmek gerekiyor. örneğin alfa=1 için r'ye bir sütun açıp, 0'dan 1'e kadar 0.01'lik artışlarla 100 tane değer girin, yanındaki sütunda da r'nin bu değeri için n'i hesaplatın. sonra r ve n'in scatter grafiğini çizdirin. bu 0.01 ne kadar düşük olursa grafik gerçeğe o kadar yaklaşır.

  • galadnikov  (02.11.14 20:17:39)
Teşekkür ederim. Diğer türlü visual basic üzerinden mi gitmem lazım excel ile entegre bir yol mevcut mu acaba?

  • m3mphis  (02.11.14 20:21:47)
bildiğim kadarıyla visual basic ile çizdirirken de yine bir artış miktarı verip o aralıktaki noktaları çizdirmek lazım. fonksiyon çizen programlar da böyle çiziyor ama bunlarda elle hesaplatmak gerekiyor o noktaları. ama en nihayetinde excel'in bu grafiği çizebilmesi için bir (x, y) seti lazım, onun da sheet'te bir yerlerde kayıtlı olması lazım - vb'yle hesaplanmış olsa bile.

  • galadnikov  (02.11.14 20:28:03)
Bu tarzlar işler için doğru program Matlab. Tabi tezin olayını bilmiyorum. Eğer çok hassas bir çalışma yapacaksanız, yani binlere satır veri olacaksa değerleri VBasic'e hesaplatmak faydalı olabilir. Bunun haricinde VBasic size bir fayda sağlamaz.

  • zombi  (03.11.14 08:52:12)