muhasebeyi nasıl öğrenirim

selamlar. ben muhasebe öğrenmek istiyorum ama nereden başlarım bilmiyorum. banka-finans sektöründe çalışmıyorum, analistim, projelerde muhasebe konusuna gelince sinir oluyorum çünkü tek bir kelime bile anlamıyorum. hayır anlıyorum da, çözüm öneremiyorum ya da bu olmamış şu daha doğru olur diyemiyorum.
kebirdi, bacaktı, çalışacak hesaptı, nizam çekmeydi vs bunları nasıl öğrenirim ben? video olur, kitap olur, ne olursa? ismek'in muhasebe kurslarına bile gitmeyi düşündüm de tarihi uyan bulamadım.
acaip hırs yaptım öğrenmem lazım bu işi.
kaynak tavsiyeleriniz olur mu?

teşekkürler.

İstanbul daysanız ismek muhasebe kurslarını düşünebilirsiniz hem ücretsiz. Emekli babam hobi olsun diye gitmişti, ordan çıkan bir çok kişi iş bulmuş öyle diyordu. İşinize yarar diye düşündüm

  • emirkulu  (01.11.14 17:12:05)
@emirkulu yakın civarda bulunan ismek kurslarının saatleri bana hiç uymuyor. hepsine baktım. teşekkürler yine de.

  • avifa  (01.11.14 17:14:25)
Muhasebe isinde calisan birini bulun o ogretsin.
Teoride muhasebe ogrenilmez bence. Buna kurs da dahil. Kendimden biliyorum :)

  • yons  (01.11.14 17:17:03)
tanıdık bir mali müşavir varsa yanında çalışın. en etkili ve pratik yaparak öğrenme yoludur.

  • burberry  (01.11.14 17:53:05)
@zikardo işte düşün, o kadar bilmiyorum

  • avifa  (01.11.14 19:04:47)
internette videolar var. onlara baktın mı?
www.google.com.tr

çok basitçe anlatayım, sen buradan devam et. ilerledikçe aklına takılanlar olursa sorarsın, elimizden geldiğince cevaplarız.

aile firması oluşturduk. anne baba çalışıyor gelirleri var ve ailenin genel giderleri, sağlık giderleri, bakım onarım giderleri, yol giderleri, ağırlama giderleri gibi harcamaları oluyor.
bir hesap planımız var. bunu biz yazmıyoruz hazırda var. tek düzen hesap planı.
her harcama kalemi için hesap planında bir kod mevcut.
günlük harcamalar, banka otomatik ödemeleri, kredi kartı ödemeleri oluyor. nakit akışı bankadan veya nakit olarak yapılıyor. evde bir çanağımız var, mutfak harcamalarını çocukların harçlıklarını filan oradan veriyoruz.
çanak hesabı 100 kasa hesabı diyor, çanağa giren çıkan bütün parayı o hesapta takip ediyoruz. yani kasa hesabı asla eksi bakiye veremez. çanağa girmeyen parayı harcayamayız değil mi. bunun cezası res'en takdirdir. hımm, kaçak gelirin var der maliye. nereden geldi bu para!
banka hareketleri bankalar hesabında, mayışlar gelir hesaplarında harscamalar da ilgili gider hesaplarına kaydedilir.
kayıt işlemi madde kurarak yapılır. madde ilk önce yevmiye defterine kurulur.
her maddede en az bir alacak bir de borç hesap vardır.
maaş alındı. madde şöyle kurulur:

100 kasa hesabı 500tl
102 bankalar hesabı 500 tl
...............600 emek satışları (esası yurt içi satışlar) 1000

sonra bu maddeler kebir(büyük defter demek oliir.) defterine hesap bazında geçirilir.
100 hesap sayfasının borç hanesine 500 tl
102 hesap sayfasının borç hanesine 500 tl
600 hesap hanesinin alacak hanesine 1000 tl yazılır.

mizan çıkarmak da yapılan işlemlerde olası hataları gidermek, ve firmanın ne durumda olduğunu görmek için hesap bazında toplam almaktır.
kebirdeki bütün hesaplar tek tek toplanır. borç, alacak ve bakiyeleriyle bir kağıda dökülür.
yevmiye defteri de toplanır. iki defterin borç ve alacak yekünleri aynı olması gerekir.

ana hatlarıyla muhasebe budur.

anladığım kadarıyla senin esas işine yarayacak şey, mizan okumayı öğrenmek.

bunun için hesap planına hakim olmalısın. hangi hesaplar nasıl çalışıyor, ne olmalı ya da olmamalı.

bir firmanın gerçek işleyişinin tiyolarını cari hesaplarda bulabilirsin. ortaklar cari hesabı, personel avansları, alacaklar, borçlar..
hesap planı:
www.gib.gov.tr

hesap planı açıklamaları:
www.gib.gov.tr
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (01.11.14 19:54:47 ~ 20:30:04)