Patates pürem çok yapışkanımsı oldu, acil yardım! :(

Patates topları yapmak istedim. Tadı güzel fakat kıvamı yapış yapış oldu. Elime alıp top haline getiremiyorum. Ne yapmam lazım? Tüm süslemelerini hazırladım, top top yapmam lazım :(

un ekle

  • la noix  (01.11.14 14:46:54)
Denemedim ama kaşar peyniri olabilir ya da içine hazırladıklarını karıştırıp şekil versen?

  • strangerinhere  (01.11.14 14:51:12 ~ 14:52:26)
Ben olsam biraz nişasta eklerdim ama tadı nasıl olur fikrim yok.

  • cilekli pasta  (01.11.14 14:53:45)
kaşar koymuştum bir çay bardağı kadar zaten :(
yani top şekli nasıl veriliyor anlamadım. mikserle ezdim, ondan mı acaba?
un ekledim dediğiniz gibi ama hala yapışkanımsı, şekil verilebilecek gibi değil. çok da una abanıp tadını bozmak istemedim. abansam mı yoksa? :(
  • dessy  (01.11.14 14:54:25)
iyice soğumalı mı yoksa? hafif ılık şuan.

  • dessy  (01.11.14 14:55:11)
patatesi çok sıcakken yaparsan öle olur sıcakken hemen yapıcaksan biraz buzluğa koymalısın.

içine irmşk koyarsan olur ama birazcık karıştırıp tadına bak.

irmik taneli olduğundan yapışkanlığını alır.

mısır unu lezzetli olur ama
  • deryack  (01.11.14 14:55:33)
normal un koyma. buzluğa koy o iyice sertleşsin sen dediğimi dinle. çok zorlanırsan mısır unu koy. nornmal un tadını bozar

  • deryack  (01.11.14 14:56:53)
tamam koydum. ne kadar bekleteyim orada?

  • dessy  (01.11.14 14:58:00)
annem diyoki vakti varsa yeniden patates haşlasın. patatesi ezmeden beklesin soğutsun. sonra çatalla ezsin.

mikserle sıcakken patates mi ezilirmiş cırcıvık etmiş o evde kalır

diyo :D
  • deryack  (01.11.14 14:58:52)
içine biraz un koyduysan yuvarlarkende ellerini unlayıp öyle yuvarla ki eline yapışmasın.

  • deryack  (01.11.14 15:02:09)
yeaaaa :((((

vaktim yok ki hiç :(

şimdi buzluktan ne zaman alalım, anneye <3 sorar mısın? *puppyeyes*
  • dessy  (01.11.14 15:04:25)
beklesin biraz soğusun diyo yapışmıycak kadar. ellerini de unlasın diyo yuvarlarken. ara ara aç buzdolabını bi parça al bak yuvarlanıyo mu

  • deryack  (01.11.14 15:11:04)
yapış yapış olması tamamen patatesin cinsiyle alakalı, kullandığın patates bütün haşlamalık veya kızartmalıkmış demek. pürelik patates kırıntılar halinde dağılır.
soğutup öyle top top yapmayı denemek en mantıklısı.

  • lily briscoe  (01.11.14 15:22:14)