Maaş Sorusu (anket içerir)

yeni mezun(makine mühendisi), kendi alanında(otomotiv) yurt dışında staj yapmış, yaklaşık 9 aylık staj tecrübesi olan, ayrıca 9 ay boyunca yarı zamanlı olarak ar-ge mühendisi olarak çalışmış bir yeni mezunun maaş beklentisi ne olmalıdır. Bölümü de yüksek ortalama ve fakülte derecesi ile bitirmiş biri olduğunu göz önünde bulundurmak lazım

3 bin.

edit: tabi bu şirkete göre değişir. kobi şirketine 3bin beklentiyle gidersen işe almazlar. kurumsal şirkete de 1500 beklentiyle gidersen az söylemiş olursun.
  • mr.goodcat  (31.10.14 20:40:13 ~ 20:41:10)

  • vedat chili peppers  (31.10.14 20:43:57)
Calismak istedigin sektore sirkete gore degisir. Ulkede odtu bilkent mezunu ortalamasi 3.5 ustu masterli tiplerden 2000tl ye danismanlik sirketine ise gircem diye yirtinani da var, aselsana girip 4500 maas alani da var.

  • saçdemeti  (31.10.14 20:50:41)
3 bin az değil mi? yeni zamlarla beraber araştırma görevlileri 3200 lira gibi bi para alırken

  • zeytinyaglicinseddi  (31.10.14 20:53:20)
yeni mezuna 3bini veren şirket sayılıdır. bulursan öp başına koy.

  • mr.goodcat  (31.10.14 20:55:11)
şu yeni mezunların ben çoh eğitimliyim ayağına 3000 tl'yi az bulmasına bitiyorum. iş hayatını okul hayatıyla karıştırıyorlar.

nereden mezun olursan ol iş hayatı için yeni mezun halinle kocaman bir sıfırsın. yukarda da söylendiği gibi çok sayılı kurumlar hariç yeni mezuna kimse 4000 tl maaş vermez. hatta ortalamaya vursan, türkiye genelinde yeni mezun maaşı 1200 tl'dir. ha ilerde 15000 tl maaş da alabilirsin o ayrı.
  • bigl0rd  (31.10.14 21:05:41 ~ 21:06:03)
@bigl0rd, bence söylediğin şeyde düzenlenmesi gereken kısımlar var. Yeni mezun gerçekten çoh eğitimlidir ama iş konusunda yeterince deneyimi yoktur bunu anlarım.

  • zeytinyaglicinseddi  (31.10.14 21:11:27)
Senin eğitimin iş verenin pek umrunda değil kardeş. Ortalık üniversiteden mezun olur olmaz iş hayatından kaçmak için yüksek lisans yapanlarla dolu. İş hayatı işte öğrenilir. İşi öğrendikçe de maaşını arttırırsın.

  • bigl0rd  (31.10.14 21:13:41 ~ 21:17:00)
bence 3 ay içinde iş bulabilir miyim diye sorman lazım.

  • divit  (31.10.14 21:21:35)
@divit, şu anki ekonomik kriz durumu ve piyasada var olan gergin hava nedeniyle kesinlikle haklısın. Zaten sorum bugün için değil tam olarak, iş var, mülakata çağırılıyor ve görüşülüyor ütopyasında bi soru bu :)

  • zeytinyaglicinseddi  (31.10.14 21:26:44)
3 bin para mı? karın tokluğuna mı çalışacaksınız?

  • [silinmiş]  (31.10.14 21:33:27)
@zetahead art niyetle yazılmış bir şey değil. Ama kendi bölümümde hiç bir asistanı odasında bulamadığımız için, özel sektöre göre daha rahat bi çalışma ortamı sunulmasından dolayı onları örnek verdim. Ki kendilerini geliştirebilip akademiye katkı sağlamaları için maaşlarının daha yüksek olması gerektiğini düşünen biriyim

  • zeytinyaglicinseddi  (31.10.14 21:34:54)
mercedes'de ve ford'da başlayan makine mühendisi arkadaşlarım 3 bin ile başladı. ar-ge'de çalışıyorlar.

  • eskiden sizofrendim simdi iyiyiz  (31.10.14 21:36:26)
savunma sanayii dışında çok bişey beklememek lazım.

  • ron dennis  (31.10.14 21:38:45)
@eskiden sizofrendim simdi iyiyiz, mercedes'de nerede çalışıyor arkadaşın, istanbul mu?
ayrıca arkadaşların örnekteki gibi birileri miydi?

  • zeytinyaglicinseddi  (31.10.14 21:40:29)
biglord +1, ayrıca lisanstan yeni mezunun çok bilgiyim diye dolaşmasına da ben ayrı bitiyorum. :D sayılı bir kaç üniversite harici atıyorum arge alanında öğrencisini laboratuvar koşullarını bilecek şekilde iyi yetiştiren üniversite yok. hatta bu öğrenciler bile arge alanında öyle direkt başlayamıyorlar, çünkü lisans öğrencisinin laboratuvarda çalışma süresi bir yüksek lisans ya da doktora öğrencisine göre çok daha az oluyor, artı çoğu cihazı öğrencilere kullandırtmıyorlar -herhalde 18 yaş üstü olmalarına rağmen bozacaklarını düşünüyorlar (-_-) - ha bir de bazı tehlikeli proseslere lisans ğrencilerini hiç sokmuyorlar zaten, o da var -ben kendi work&study öğrencilerime çok tehlikeli prosesleri yaptırtmıyorum mesela, benim sorumluluğumdalar çünkü. ha izleyip gözlemleyebiliyorlar, o ayrı. ki bu da bir öğrenme şekli- yani yüksek lisans ya da doktora bitirmiş biri kadar zaten bilemezler, ki y.lisans/doktora bitirenler de çok az maaş alıyorlar, "over-qualified" oldukları için, hatta iş bile bulamıyorlar bazen. ülkemizin durumu yani bu.

ha şimdi senin durumun biraz farklı, yarı zamanlı arge'de çalışmışsın, toplamda 4.5 ay diyelim atıyorum. bizim arkadaşlardan yurtdışında doktora yapıp üstüne de postdoc yapan, ayrıca üç dili akıcı olarak bilen arkadaşlar bile arge'de 2000 küsürle falan başladılar. ha aselsan'a falan girerler 4500 alırlar misal atıyorum, o olabilir. çünkü ne yazık ki ülkenin durumu da böyle demin de dediğim gibi. ayrıca senin gibi çok insan var belirteyim :( ha bir de, ortalama ve dereceye her zaman bakmıyorlar ki -senin için demiyorum- senin durumunda olup ezbere çalışa çalışa geçip sonra mülakatta iki laf edemeyen insanlar da var. :( çünkü eğitim sistemi de buna yöneltiyor insanları. -ha, aselsan roketsan falan bakar, fakat roketsan için konuşayım, geçende okula geldiler de, yüksek lisans/doktora yaptıysan çok da bakmıyorlar ortalamalara derecelere. ama yayın yaptıysan buna bakabilirler işte. kısaca durum bu.

kusura bakma, ben realist davran diye çıkıştım biraz, sonradan üzülmeni istemem çünkü, böyle senin gibi düşünen çok arkadaşım vardı ve genelde hüsrana uğradılar da. o yüzden kızacaksan bana kız, ama beklentini çok yüksek tutma derim. ha umudunu da kaybetme, çünkü saçma sapan işlerden çok iyi maaş alanlar da oldu yeni mezun tanıdıklarımdan da, ama o kadar azlar ki! bir de bazıları tanıdık aracılığıyla falan girmişlerdi işlerine, o da var. aslında olay tanıdıkta bitiyor sanırım, öyle diyeyim. :(
  • pasp  (31.10.14 21:40:37)
3000 makul bence de.

Not: Savunma sanayiinde iyi para veriyorlar ama iş tatmin etmiyor, ben tavsiye etmem.
  • kivilcimin kirkta biri  (31.10.14 21:42:06)
maaş işi çok değişken.
danışmanlık şirketlerinde 2000 mucize.
sağda solda 1500 e çalışan bile var.

ama kendini pazarlayıp 3000 üstü bulan da biliyorum
  • velhasilkelam  (31.10.14 21:55:37)
@zeytinyaglicinseddi
istanbul evet. ya böyle çok büyük kurumsal firmalar için yurtdışı deneyimleri, ingilizceler vesaireler sadece sizi diğer adayların önüne geçirir kabul edilme konusunda. yoksa başlangıç maaşlarını çok etkilemez. maaşı deneyim etkiler. stajlar hariç 1 senin altında bir yerlerde yarı ya da tam zamanlı çalışmış olman başlangıç maaşını etkilemez. 3+ yıl deneyim etkiler. o başlayan arkadaşlarımdan senin gibi yurtdışında staj/erasmus yapmış olan, mercedes'de yarı zamanlı (PEP) yapmış olanlar, ingilizce + almancayı iyi bilenler vardı (herkes ing alm biliyorum yazar cv'ye ama hadi ingilizce neyse de almancadan çoğu cümle bile kuramaz, ama benim arkadaşlar iyiydi gayet), fakat okulu bitirmiş, ingilizcesi olan ama hiç yurtdışına çıkmamış, zorunlu stajlardan başka deneyimi olmayanlar da girdi, torpil filan yoktu, iyi üniversiteden mezun olmuş olmanın avantajıyla girdiler. hepsi aynı parayla başladı.

sana tavsiyem kurumsal bi şirketle görüşmeye gidersen 2500-3000 arası de beklentine. türkiye gerçeklerini unutmamış mütevazı bir insan görüntüsü verirsin. zaten mercedes ford gibi kurumsal ve dünya devi şirketlerde "lan biz buna 3500 verecektik, e bunu 2500'e de kapatırız" demezler. sen 1000 tl de desen 3500 verilecekse verilir ama 1000 dediğin zaman da "abi işe alın nolur çok ümitsizim" imajı yaratmış olursun. en iyisi "2500-3000 benim için alt sınır aralığıdır, tabi ki bir üst sınırım yok :)" gibi bir cevap vermek olacaktır hafif gülümseyerek. ama ufak çaplı bir şirkette çalışmak istersen 2000-2500 dersin. ya yok ben küçük şirkette çalışmam zaten diye düşünüyor olabilirsin. benim eğitimim de, mezun olduğum üniversite de, yurtdışı deneyimlerim de, yabancı dillerim de çok iyiydi, ben de öyle sanıyordum, başvurularına kurumsal şirketleri bırak küçük şirketlerin bile dönmediğini gördüğünde neresi olsa çalışırım, yeter ki deneyim kazanayım moduna giriyorsun bir süre sonra.
  • eskiden sizofrendim simdi iyiyiz  (31.10.14 21:59:01)
2500. başlatma stajından argenden.

not, okulunu göremedim. onu yaz yoksa daha da indiririm maaşı. bana eli yüzü düzgün bi üniversite söyle.
  • namus ninjası  (31.10.14 21:59:03 ~ 21:59:58)
man giriş olarak kadrosuza 3500 veriyor sözleşmeyle; roketsan'ın yanında ki kurumda 3500 ile 4000 arasında başlatıyor, çalışacağı bölüme göre. yurtdışı stajı sikleyen yok ama almanca varsa eşşeği mercedes'e alıyorlar diye duymuştum mercedes'le iş yapan bir arkadaşımdan.

p.s. mercedes maaşlarını bilmiyorum.
  • mete kudur  (19.05.15 01:08:49 ~ 01:09:48)