ehliyet almak ne kadara patlar?

acilen en yakın zamanda ehliyet almam lazım.kurslar aşağı yukarı ne kadardır.kursa verilecek para harici ne kadar masrafı vardır?tanıdık falan indirim yaptırmayı planlıyorum kurs için ne kadara kaydolsam karlı bir alışveriş olur?

zam gelmemiştir galiba (git: 59249)

kurs ücreti şehirden şehire değişiyor sanırsam.. bir de sağlık belgesi olayı var o da sorulmuştu bir ara ama bulamadım.
  • dambil  (23.07.09 13:35:40)
şu sıralar ben gitmekteyim adana için söylüyorum eğer direksiyon dersi dahil ise 350 tl, hariç ise 250 tl alıyorlar, tanıdık varsa 200 tl ye çekerseniz iyidir,ayrıca trafiğe(sınavı geçerseniz),sağlık raporuna gibi ıvır zıvır şeylere para vereceksiniz onlarda 360 tl gibi bir rakam tutar, toplamda en fazla 750 tl ile çıkarsınız.

  • madrigal  (23.07.09 13:55:48)
kardeşim 600 liraya kaydoldu bu ay, her şeyi içindeymiş.

  • aithra  (23.07.09 14:01:05)
250 300 liraya kaydolsanız karlı çıkarsınız. normalde 400den falan başlıyor sırf kurs ücreti.(istanbulda) diğer masraflar var. mesela ehliyet 250 lira, sağlık raporu 20 den başlayıp 120ye kadar çıkıyor, sonra fotoğraf, sonra temiz kağıdı falan. toplamda 600-700ü geçmezse karlısınız.

  • suursuz deve  (23.07.09 14:23:06)
kurs ücreti dedikleri gibi her şehirde farklı. 3 yıl önce eskişehir'de 650 liraydı kurslar. yanına bir de 300 lira civarı da masrafı var.

  • sanal uyku  (23.07.09 14:44:09)
ucuza getirenler 650-700e herşeyiyle hallediyor.
fakat hükümet ehliyet ve pasaport/vize işlemlerine zam yapacak bildiğim kadarıyla.

  • meraklı  (23.07.09 15:15:48)
bir sürücü kursunda ilkyardım derslerine giriyorum.
Nereye giderseniz gidin karşınıza çıkacak olan rakamlar değişse bile finalde cebinizden çıkacak olan rakam aynıdır.
Şöyle ki;

1-sürücü kursu ücreti minimum 350TL olabilir herşeyi içinde (teorik-uygulama dersleri-kitap vs.)
Bu rakamın altında çok kurs var ama bunlar "dosya parası 15lira, onay parası 20lira,uygulamalı ders saati 10lira" gibi ek ödemelerle fiyatlarını hepsi dahil olan kurslardan daha da pahalıya getiriyorlar.Yani adam sizden 250lira kurs parası diyo ama eklerle beraber 430lira para alıyor neredeyse sınava kadar.

2- sınav için 40lira devlete harç yatırıyorsunuz.
3- sağlık raporu ortalama 30 -40 lira tutuyor.
4- savcılıktan iyi hal kağıdı : 6lira
sonra yazılı sınavın tamamını bir kerede geçerseniz direk uygulamalı direksiyon sınavına giriyorsunuz. Ama yazılı veya uygulamalıdan her kaldığınızda yeniden 40lira para yatırıyorsunuz.
Tüm sınavları geçip sürücü kursundan sertifikanız ve dosyanızla emniyete gidiyorsunuz.
Burada da;
250tl civarı bir harç ve 80lira civarı kart parası ile ehliyetinizi sıcak sıcak elinize alıyorsunuz ve toplamda en başından sonuna 750TL gibi bir rakam cebinizden çıkmış oluyor.
Birde şuanda hali hazırda dönem açılışları var kaçırmadan yazılın. Ekim gibi ehliyetiniz elinizde olur.
  • icemanr  (23.07.09 15:43:20)
geçen ay eşime aldık. 800tl (550 kurs + 250 diğer)

  • istanbul beyefendisi  (23.07.09 16:52:08)
Eğer istanbul avrupa yakasındaysan. Kurs Ucretini 250 tl ye indirtirim.Bunun dışında cebinden para çıkmaz onu da taksitle odersin. Sağlık raporunada para vermezsin. Ziraat bankasına 40 lira harç. Sertifikanı aldığında trafikte 60tl kart par ası (1 hafta önce zam geldi) 213.20 tl de vergisi var. 560 lirayı buluyor .
deniz[at)itusohbet.com

  • lngrad  (24.07.09 01:20:26 ~ 01:22:14)