Fotoğraf Makinesi Çekim hızı

1/1600 f/2.6 mı daha hızlı çekim yapar 1/2000 f/3.0 mı yapar?

1/2000 shutter'in kapanma hizi, diger yazdigin diyafram. yani saniyenin 2000'de birinde calistigi icin ikincisi.

  • ben de  (29.10.14 18:28:27)
Diyaframın geniş olduğunda ışığı daha cabuk aldığı için hızı artırdığına dair bir şey okudum. Diyaframın hıza etkisi yok mu o zaman?

  • PoscheN  (29.10.14 18:30:21)
o hizi belirleyen 1/2000 zaten, diyafram isigin girdigi acikligi belirtir.

diyaframi daha fazla acamadigin durumlarda enstantaneyi yükseltirsin.

saaton.com

yani f1,4 ve 1/2000 cekmek istiyorsan ama objektifinin diyafram degeri yetersizse f2 1/1000 ayariyla cekersin ayni isigi yakalamak icin.

diyafram genisligi enstantanenin hizini etkilemez, isigin girdigi aciklik büyük oldugu icin enstantane hizini düsürebilirsin anlamina gelir.

sallamasyon sayilarla yaziyorum bi de. eger 100 birim aydinlik gerekliyse ya kücük delikten 5 saniye boyunca isigin girmesi lazim, ya da büyük delikten 2 saniye, gibi.
  • ben de  (29.10.14 18:36:32 ~ 18:39:33)
açık diyaframlı lenslere hızlı lens denir. aynı koşullarda diğer lenslere oranla diyaframı daha da açıp daha yüksek enstantanelere çıkabileceğin için. onunla karıştırıyorsun sanırım.

  • argent dawn  (29.10.14 19:16:02)