motivasyan kazanma veya tembelliği atmam konusunda yardım

o kadar aşırı bir tembel insan değilim ama nedense yapmam gereken şeyleri yapmıyorum.yapamıyorum aslında.

öss'den de iyi bir puan da alamayınca artık kendime motivasyon sağlayacak ve tembelliği ortadan kaldırabilecek şeyler aramaya başladım.hiç çalışmadan 300 alabildiysem biraz daha gayret eder çok iyisini yaparım.

plan mı yapmalıyım her gün için kendime?veya ne yaparsam kendimi toparlarım?1 senedir bu haldeyim hatta sanıyorum ki anti-depresan kullandıktan sonra bu hale geldim.2-3 ay kullandım fazla değil.

boş boş oturuyorum.film izlemeyi de bıraktım,takip ettiğim diziler bitince onları da bıraktım.kitap okuma heveslisiyken artık 1 kitaba başlayıp bir daha açmyorum bile.en akıcı kitaptan bile sıkılıyorum.

çalışmıyorum.daha önce kısa dönem çalışmıştım ve çalıştığım zamanlarda işimi zevkle yapıyordum.şimdi bir işe gidip çalışmak dahi istemiyorum.

hayatımı çok kötü etkileyeceğinin farkındayım zaten şu anda yaşım genç.

amacım sadece öss değil,bu durumdan kurtulup hem bir işte çalışayım,hem yapmam gereken işleri yapayım hem de bir sonraki sınav için hazırlanayım diye düşünüyorum.pc başında aşırı derecede zaman kaybediyorum.

herşeyin farkındayım ama yapamıyorum işte.ne yapmalıyım?

Bir kere azmederseniz, gerisinin geleceğini düşünüyorum. O azme başlamak için, işin gerisinin kolaylaşacağını bilmek yeterli olacaktır zannedersem. Umarım başarırsınız, kolaylıklar dilerim.

  • farabi  (23.07.09 04:47:51)
başlamak bitirmenin yarısıdır derler. yapacağım işin planını programını yapar, tamam başladım derim. sonra açarım sevdiğim gaz bir parça işe girişim. zaman geçer gider farkına varmam bile. bu arada işim bilgisayar üzerine.

  • phonex  (23.07.09 05:01:13)
"çalışmıyorum.daha önce kısa dönem çalışmıştım ve çalıştığım zamanlarda işimi zevkle yapıyordum.şimdi bir işe gidip çalışmak dahi istemiyorum."
reçeteni kendin söylüyorsun. "hayatımı çok kötü etkileyeceğinin farkındayım zaten şu anda yaşım genç." yaşın genç olduğu için hayatını nasıl etkileyeceğine dair çok gerçekçi bir fikrin yok, durumu abartıyorsun. büyük ihtimalle bu da bir baskı oluşturuyor, eh, her çalıştığında bizzat bu baskıyla yüzleşiyorsun. şu durumda kim çalışmak ister ki?

çalışmak istemiyorsan çalışmayacaksın bu kadar basit. en azından bir süreliğine ara ver. ama bunu yaparken için rahat olacak. bak zevk aldığın şeyleri yapmadığını söylemişsin, sebebi budur, çalışman gerektiği gibi bir kanı en tepede sallandığı sürece zevk alamanı engelleyecek o suçluluk duygusu.
o yüzden bu duygulardan bir arın. bunun bir zorunluluk olduğundan falan. zihnini uzaklaştır ve rahatla. bunun için de dediğim gibi 0 çalışma olan bir ara verip, zevk alacağın şeylere konsantre ol.
çalışmamak belki bir isyan? en güzel yaşlarında zevk alacak şeyler yapmak yerine kıçını kırıp sabahtan akşama sıkıcı sıkıcı birşeyler çalışmana isyan? eh, hayatını zevksiz hale çevirince ne çalışacak enerjin kalıyor, ne de zevk almana izin veriyorsun, dediğim gibi yapmazsan bu döngüden çıkman zor gibi.
  • lhun  (23.07.09 07:56:39)