Yurtdışına kaçmak, yeni bir düzen kurmak.

Memleketin başına gelecek en kötü senaryoyu düşünüp yurt dışına gitmeliyim dediğimiz anda nasıl bir yol yordam izlenmeli? mesleğimi kullanıp yurtdışında bir iş bulduktan sonra hadi eyvallah deyip gidebilir miyim, nasıl bir süreç mevcut?

eğer iş bulup kabul edilirseniz evet.(gerçi bunun da bazı şartları var, örneğin almanya için öncelik; sizin işinizle aynı işi yapabilecek, o şehirde iş bulma kurumuna başvurmuş kişiler önceliklidir. öyle birisi bulunamazsa siz alınırsınız ama çok da işleyebilecek bir kural değil tabi)

evlenebilirsiniz.

veye okul sebebiyle gidebilirsiniz.(yükseklisans gibi)
  • c1b2k3  (27.10.14 12:13:35)
en kolayı aile birleşimi. yani evlilik. ama en sıkıntılı konu kimin ile? formalite olacaksa, bu büyük sorun. yoksa evlen kap oturum iznini. yok master mış yok iş arama prosedürleriymiş uğraşma.

  • ykyt  (27.10.14 12:29:41)
eğer yeterince nitelikli olduğunu düşünüyorsan ülkeler nitelikli insanlara uzun vadeli vizeler verebiliyor bunları araştırabilirsin

  • joy stick  (27.10.14 13:58:14)
Öncelikle bir iş bulacaksın. Sonra belirteceksin çalışma vizem yok, zarf atacaksın. Onlar halleder mi sen mi halledicen gibisinden. Eğer über bir elemansan ve büyük bir firmaysa onlar zaten aman efendim siz yorulmayın derler. Bir forsun yoksa ve çalışmak istediğin kurum orta/küçük ölçekliyse çalışma vizeni alacaksın. Sonra direkt gidicen.

Ya da okul sebebiyle gidicen çünkü daha kolay gidiliyor. yüksek lisans olur, doktora olur falan filan. gittiğinde orada iş bulmaya çalışacaksın. oradayken haliyle daha kolay bulursun.

ya da evlilik yaparsınız. 3-4 yıl falan parayla yapılıyor ama bu kişilere nasıl ulaşılıyor bilmiyorum. sonra zaten vatandaşlık için başvuruyorsun.
  • secilmis uye  (27.10.14 15:17:29)