İngilizcemi Geliştirmek için Ne Yapayım?

İngilizcemi geliştirmek için bazı adımlar atmak istiyorum. B2 seviyesinde bir kursa da başlıyorum. Dili geliştirmek oldukça zor olduğu için çok yönlü düşünmem lazım. Kendimi çok zorlamadan, mantık sınırları içerisinde bir plan oluşturmak istiyorum. Sizden de yardım rica ediyorum:

OKUMA
- Çeşitli level'lardan bir sürü hikaye kitabı edindim. Audio'ları da var. Öncelik olarak bunları bitirmeyi düşünüyorum.
- 10-15 kitap bitirdikten sonra ilgi alanım teknoloji olduğu için her gün bir siteden teknoloji makalesi bitirme hedefi koyacağım.

DİNLEME
- Üstte bahsettiğim kitapların audio'ları var.
- en.subingles.com sitesindeki şarkı sözü olan şarkıları dinlemeyi planlıyorum.

KONUŞMA
- Konuşma ağırlıklı bir kursa başlıyorum Kasım ortasında. Hafta içi 3 gün. Başlangıçta bu yeterli gibi sanki?

YAZMA
- Bununla ilgili mantıklı bir yöntem bulamadım henüz.

GRAMER
- Türkçe anlatımlı sağlam bir gramer kitabım var.
- engvid.com'dan da faydalanmayı düşünüyorum.

Bunlara başka neler eklenebilir? Bir de Rosetta Stone var diye gelmeyin lütfen.

podcast de dinle bol bol bence. komedyenlerin...vs var, iyi oluyor. daha basit olarak ise şu baya iyi: www.betteratenglish.com

kelime için de şu siteyi kurcala biraz istersen: bliubliu.com kendi belirlediği ya da sen kelime listeni atıyorsun mesela o kelimelerin geçtiği belirli temadaki metinleri çıkarıyor sana. anlamadığın sürece istemediğin kadar farklı cümle okuyorsun, bir zaman sonra kelime aklına kazınıyor resmen. kelime anlamını direkt olarak vermemesi hoş bence.

yazmayla alakalı da geçenlerde buldum ama benim işletim sistemini aşıyormuş, kullanamadım, baya hoşuma gitti, bi bak istersen: writefullapp.com
  • soso  (27.10.14 10:02:23)