Umut Sarıkaya ve Mizahçılık Etiği

"Çarşaf" döneminden beri mizah dergilerini severek takip ederim. Gırgır, Fırt, Dıgıl, Hıbır, HBR Maymun, Deli, Pişmiş Kelle, Limon, Leman, L-Manyak, Lombak ve daha bir çok dergiyi müptelası sayılacak şekilde okudum. Bu dergilerde mazereti olan yazar ya da çizerler köşelerine not düşerdi özür babında. Yanılıyorsam düzeltin ama bu gelenek Uykusuz, özellikle de Umut Sarıkaya ile bozuldu. Kendisini HBR Maymun günlerinden beri takip etmekle birlikte öykü ve karikatürlerini çok beğenirim. Ancak mazeretsiz çizmemesi, yazmamasını mesleki anlamda uygun bulmuyorum. Uzun süre Uykusuz'u takip ettim fakat yazar ve çizerlerde okuyucuya bu şekilde var olan yaklaşımlarından dolayı bu dergiyi almayı iki sene önce bıraktım.
Bahaneler olabilir. Sağlık sorunudur, psikolojik anlamda uygun olmamadır, maddi sıkıntılardır. Bunların hepsi mümkündür. Ancak okuyucu istediği yazar ya da çizeri görmek amacıyla her hafta bayiye gidip dergi alınca ve dergide aradığını bulamayınca burada bir sorun belki de samimiyetsizlik var diye düşünüyorum.
Okuyucuya saygı çok önemli. Nerede eski karikatüristlerin bakış açısı, nerede şimdikiler.

Kalbiniz temizmiş, aynı dertten muzdarip biri olarak henüz yakın zamanda sitemimi dökmüştüm.

eksisozluk.com
  • cok sey hakkinda az sey bilen adam  (23.10.14 14:33:06)
Ben samimiyetsizlik olarak görmüyorum, hatta senin o dediğin mizahçılık etiğine sahip birçok eski çizerlerden daha ahlaklı buluyorum diyebilirim. Salih hiç karikatür aksatmıyor, sanırım sen böyle istiyorsun...

Çizmemişse çizmemiştir, çizememiştir, canı çizmek istememiştir, güzel bir espri bulamamıştır, problemleri vardır çizmeye vakit bulamamıştır, vs. vs. vs... Ben köşesini bulamayınca elbette eksiklik hissediyorum ama insanı şeyler bunlar. Takılma...
  • franz kafka  (23.10.14 14:42:02)
@franz kafka

"Çizmemişse çizmemiştir, çizememiştir, canı çizmek istememiştir, güzel bir espri bulamamıştır, problemleri vardır çizmeye vakit bulamamıştır, vs. vs. vs.." demişsiniz. Siz Ekşi Duyuru'nun bir kullanıcısı olarak istediğiniz soruyu sorar, istediğiniz soruya yanıt verirsiniz. Bu konuda tamamen özgürsünüz, verdiğiniz yanıtların doğruluğu sorgulanmaz, sorduğunuz soruların zeka seviyesi tartışılmaz. Çünkü bunu gönüllü bir şekilde, herhangi bir kar marjı gütmeden yapıyorsunuz. Oysa bahsettiğimiz dergilerin yazarları-çizerleri, sundukları içerikler için ücret alıyorlar ve bu ücret o dergiyi satın alan okuyucular tarafından ödeniyor. Haliyle özürsüz-kabahatsiz bir şekilde işini savsaklayan biri olunca tepki göstermemiz de doğal karşılanmalı...
  • cok sey hakkinda az sey bilen adam  (23.10.14 14:46:59)
@franz kafka,
Sanırım yazıda belirttiğim bazı noktaları atlıyorsun. "Her hafta yazmak ya da çizmek zorunda" şeklinde bir şey değil söylemek istediğim. Sadece köşesinin boş kalmasının -ki bunu sadece Umut Sarıkaya yapmıyor- bir açıklaması, mazereti, özrü olmalı diye düşündüğümü vurgulamak istiyorum.
ayrıca: cok sey hakkinda az sey bilen adam +1
  • flo  (23.10.14 14:58:57)
ben de düşündüm aynı şeyi uykusuzda göremeyince.

  • optum kib bye  (23.10.14 15:08:20)
dergiyi açıp bakıp umut bu hafta var mı diye kontrol edip bulamayınca geri bırakma şansınız da var, you know?

  • mistreated  (23.10.14 15:50:28)
@mistreated

Dergiyi kurcalayıp rafa geri koymayı 'bedavacılık' addeden saygılı mizah okuru da var, how about that?
  • cok sey hakkinda az sey bilen adam  (23.10.14 15:54:59)
sizler bayiye kravat-ceket bi paket çikolata eşliğinde gidiniz o zaman azizim

  • mistreated  (23.10.14 19:10:40)
Bize kızma güzel insan, çocukluğumuz TV'deki gazete-dergi reklamlarında "bayiinizden ısrarla isteyiniz" telkiniyle geçti. Biz de bayiimiz nezdinde çizerlerimizden ısrarla işlerine ve takipçilerine saygı göstermelerini istiyoruz. Hepsi bu...

  • cok sey hakkinda az sey bilen adam  (23.10.14 20:54:32)
hala mizah dergisi okuyan mı kaldı ya,twt,sözlük.capslar gündemi mizahi acıdan takip etmek için yeterli bence. bende uykusuzu umut için alırdım ara ara aklıma gelir dergiyi açar u.s yazısı karikatürü ararım malesef çoğu zamandır göremiyrum. bence çizerleri sadık sorgusuz sualsiz takip eden kitle şımarttı yoksa adamların keyfine göre mazeretsiz köşe çizmememk veya geçen haftaların tekrarını vermek kadar sorumsuz davranmalrına yolaçmazdı.

  • mrthany  (23.10.14 21:06:32)