Canon DSLR Makina Tavsiye

Benim eski kız arkadaşım da Canon EOS 550D vardı. Güzel fotoğraflar çekiyorduk.

Şimdi ben de bir tane almak istiyorum. Bu 550D'nin bir tık üstünü alayım diyorum. Hangisine yöneliyim 650 mi 700 mü?

Birde 650D ile 60D arasında ne fark var. Hangi seri daha yeni, iyi?

+lens olarak ne önerirsiniz? genelde poz vermiş insan ve sokak fotoğrafları çekeceğim.

makina konusunu atliyorum. bende 7d var, son modeller hakkinda guncel bilgim yok.

lens konusu icin ne butcen var bilmiyorum ama EF 24-70mm f/2.8L II USM isini gorur gibi. hem genis aci, hem de portre icin uygun, hizli bir lens. O cok pahali dersen EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM modeline de goz atabilirsin. 55mm her zaman portre icin yeterli olmayabilir ama.
  • perkele  (23.10.14 13:24:45)
600-650-700D arasında çok fark olduğunu sanmıyorum küçük farklılıklar getiriyorlar dokunmatik ekran vb. gibi. 60D ile aralarında fotoğraf-video kalitesi olarak fark yok gibi(net olarak nasıl ölçebiliriz ki?) ama kullanımda fark var. 60D'nin sağ üstünde shutter-exposure vb gösteren ekran var. 4 tane kısayol tuşu var. Bu tür şeyler işlemi kolaylaştırabilir. Ayrıca 60D'de dijital su terazisi var. Hmm sonra düşük megapiksellerde raw çekebilme özelliği vardı. Mesela 600D'de sadece 18mp raw çekebiliyorsun 8mp çekmek istersen jpeg. 60D'de 8mp de raw çekebiliyorsun. Ne zaman nasıl işine yarar kısmını geçiyorum sadece anlatıyorum ;)

Lens olarak Tamron 17-50 fiyat/performans olarak gayet iyi. 24-70 tabii ki çok iyi lens ama makinaya verdiğinizin 2 katını lense vereceğinizi hiç sanmıyorum. Aralık olarak olarak sokakta 50 yeterli gelmeyebilir tabii(17-50 için), yine Tamron'un 17-270'ini çok övüyorlardı onu da bi araştırın derim.
  • rodriguez2  (23.10.14 14:44:15 ~ 14:44:28)
Ben 60d aldim, teknik konulari ogrenme asamasindayim ama soyle seyler var:
kiyas.la
versus.com
Bu linkleri "she was my baby" paylasmisti, tesekkurler.
  • delifaruk  (23.10.14 14:50:18)
650D ve 700D arasında neredeyse hiç bir fark yok. Mod tekerleği 360 derece dönebiliyor bir onu hatırlıyorum sadece. Teknik olarak da birebir aynılar neredeyse.

60D ise ele biraz daha oturan bir gövde ama teknolokisi 650D ve 700D'den daha eski. Digic5 yerine Digic4 işlemci kullanıyor. Bu fark muhtemelen ISO performansında fark ediyordur. Dediğim gibi biraz daha hantal bir alet olduğu için taşıması biraz daha sıkıntı olabiliyor. Avantajı ise 1/8000 enstantaneye çıkabiliyorsunuz. Bunun pratikte amatör bir fotoğrafçıya hiç bir faydası yok diyebilirim. 1.2 diyaframlı bir lensiniz olacak da çok güçlü gün ışığında o diyaframla çekim yapacaksanız veya hızlı nesneleri (araba yarışı vb) çekecekseniz avantaj sağlar. Bununla beraber seri çekim hızları aynı veya çok yakın ki seri çekim olmadan 1/184864645648 hızında çekseniz bile çok işe yarayacak şeyler çıkartamayabiliyorsunuz.

70D derseniz iş değişir ama 70D çok güzel alet.

Lens işi biraz karışık. 24-70 ii falan demiş arkadaşlar ama 5000tl civarı bir fiyatı var o lenslerin. 17-55lerin ise iç elemanlara çok fena toz toplama sorunu var. Amatör bir fotoğrafçı olarak önereceğim kit lensin yanına 50mm f1.8 (250-300tl civarı bir şey bu da) portrelerde işinizi rahat rahat görür. Bütçe sorununuz yoksa o zaman 50 1.4 de alınabilir (1.8e oranla daha keskin ve otofokusu çok daha hızlı bir lens sokak fotoğrafçılığında cidden fark edeceğini düşünüyorum) veya 24-70'in birinci serisi de alınabilir. Ya da crop sensörlü gövdelerin şahı vcsiz tamron 17-50 f2.8 de alınabilir (yine otofokus hızı konusunda sorunlar çekebilirsiniz). Bu işler tamamen bütçeye bakıyor.
  • argent dawn  (23.10.14 15:18:29)