iş ilanı gereklilikleri

şöyle bir ilanla karşılaştım da şartları çok uçuk değil mi sizce de, yoksa ben mi çok büyüttüm :s

www.linkedin.com

Bachelor's Degree in Information Technology or equivalent required
3 to 7 years of professional experience
Experience in a software and/or system support environment
Very good English
Effective verbal and written communications
Strong analytical, troubleshooting and critical thinking skills
Willingness to operate and thrive in a team environment
Worked in minimum 3-4 medium-to-large size software integration projects
MS Windows 2003 and above
MS SQL installation and administration
Writing SQL queries at intermediate level
Working knowledge of LDAP, Active Directory, IIS, Clustering, ExchangeKnowledge of networks such as TCP/IP, switches, firewall, SMTP, POP, SNMP, SMB at intermediate or above level
(Optional) At least 2 years of experience in a Document or Content Management solution such as Therefore, Documentum, Filenet, Docushare, Sharepoint, etc.
Security knowledge in network and cloud technologies
Familiar with virtualization technologies such as Hyper-V and VMware
Good hardware skills preferably in servers
Open to travel and no restriction to go abroad once required
Valid driving license
Project management skills
Professional Service delivery or related customer-facing experience
Implementation of technologies in AS400, Citrix, SAP and Oracle
Familiar with web programming in ASP and .NET
MAC, Linux, iOS and Android Operating Systems

zaten hepsini bilmen gerekmiyor, tecrüben varsa başvurursun
iş yeri neresiymiş bunun ?

  • joe dalton  (21.10.14 16:02:05)
@joe dalton kadıköy'de sanırsam

  • razvan rat  (21.10.14 16:07:31)
Çok da uçuk değil. Birbiriyle tamamen alakasız şeylerde uzmanlık isteyen ne ilanlar var. Ama pozisyon da öyle boş adamı alacakları bir pozisyon değil görüldüğü üzere. Orada yazanların hepsinde ileri seviye uzmanlık da istemiyor okuduğumu anlayabildiysem.

  • osurdum  (21.10.14 16:17:54)
misal bankalarda sistemci, entegrasyoncu olarak çalıştım daha önce, birçoğunu bliyorum bunların. abartı değil yani, eksiklerin olsa bile gider görüşürsün, mühendislik olayı herşeyi ezbere bilmek değil, en kısa sürede öğrenebilmek.
maaşı nasıl acaba :)

  • joe dalton  (21.10.14 16:41:47)