Allah neden mantarı yarattı?

İyi geceler herkese.

Akşam haberlerde gördüm, 8-9 yaşlarındaki Davut isimli dünya güzeli bir çocuk ormanda gezinirken yerde bulduğu mantarı yemiş. Karaciğer iflas. Acil organ nakli lazımmış da bulunmuş neyse ki.

Şimdi sorum şu: Allah neden zehirli mantarı yarattı? Herhangi bir fikir yürütemedim.

Belki de Allah yaratmamıştır.

  • suicides underground  (21.10.14 01:09:42)
ibret alalım diye.

  • ermanen  (21.10.14 01:09:49)
aynı mantıkla gidersek zehirli olan birçok bitki, hayvan vs de var. vardır bir ekolojik mantığı.

  • devilred  (21.10.14 01:10:28)
@devilred tabi ki var, soruma onlar da dahil zaten.

  • aguilas negras  (21.10.14 01:13:18)
Cunku bunun adi dunya.

  • sckxyss  (21.10.14 01:15:39)
Bunca yılın ateistiyim, bana bile çok saçma geldi bu soru. Mantarın ne suçu var ki; suç çocuğun tek başında ormanda gezinmesine izin veren ebeveyninde. Zira mantarı yemese bile zarar görebileceği birçok etken var çevresinde. Kafasını ağaca çarpıp yaralansa bu sefer de Allah bu ağacı neden yarattı diye mi soracaktık. O da saçma. Saçma bir çıkarım yapmışsınız bu konuda.

  • angelus  (21.10.14 01:16:13)
seytani neden yarattiysa ondan iste.

  • kedidir o kedi  (21.10.14 01:16:54)
sen sorasın diye :)

  • titiraprap  (21.10.14 01:23:04)
Çocuğa tecavüz edilip öldürülüyor bu ülkede. O tecavüzcüyü niye yarattı? Ya da madem herşeye gücü yetiyor da masum bi çocuğun tecavüz edilip öldürülmesine neden göz yumdu? Diye merak ediyorum ben de. Mantar ne ki.

  • suicides underground  (21.10.14 01:35:53)
doğal seleksiyon

  • arphenion  (21.10.14 01:50:26)
ulan her şeyin merkezini kendiniz zannetmeyin. o çocuk da mantarı koparıp gariban ökaryotun hayatını bitirdi. çocuk ölmemiş ama mantar artık yok. o ne olacak peki?

  • mistreated  (21.10.14 01:53:37 ~ 01:54:46)
allah yok allah'ı unutun :)

eksisozluk.com
  • hayat amelesi  (21.10.14 01:53:38)
Mantar ekolojik sistemde ayristirici diye niye kimse demiyo
hayir yani bende kalan bu bilgi kirintisi lise 1 biyoloji, ben tm okudum.
Mantar olmasa canliligin devami olmaz
Zehir de, nerede ne ayristiriyok, ekolojik sistem o bolgede nasil sorulariyla degisiyor.
Ayni mantar baska yerde zehirsiz. Sen ekolojik dengenin icine ettin ve o mantar baska sekilde beslrndi ve zehir yukkendi.

niye demiyonuz ayriatirici diye.
  • cecilia  (21.10.14 04:11:57 ~ 04:18:16)
İşte bunlar hep insanmerkezli düşünce sisteminin sorunları. Her şey insan için varmış, ama öyle değil işte.

  • marido  (21.10.14 07:22:08)
Mantarın zehirli olduğunu görmeden önce, sadece başlığı gördüğümde "Şüphesiz ki onu biz yiyelim diye yarattı" diye geliyordum ama üzüldüm şimdi.

marido çok haklı. Herhangi bir şey insanlar için değildir, hepimiz bir zincirin halkalarıyız, mantar olmasa başka birtakım canlılar olmaz. Bu dünya sadece bize değil, o mantara da. Birine yararlı olan, birine zararlı. Dünyanın dengesi de böyle dönüyor zaten.

Sonuçta böceğin dili olsa, "Allah neden insanı yarattı? Bir yavru, birilerinin banyosuna girmiş. Orada ezmişler. Neden insanlar var, neden" derdi. Aynıyız.
  • aychovsky  (21.10.14 08:11:42 ~ 08:23:08)
kimse yaratmadı çünkü.

  • matematik koyu  (21.10.14 10:00:38)