Fren balatalarım bitti mi?

Merhaba,

Bu fren balatalarının bitik olduğunu anlamanın bir yöntemi var mı? Frene basınca önlerden ses geliyor ama ön fren balatalarını ben 10bin km önce değiştirmiştim, aracı çok kullanmıyorum ve sert fren yaptığımı bile hatırlamıyorum, hemen bitmiş olması mümkün mü? Aslında kafamı karıştıran şöyle bir durum var, mesela yoğun trafikte aracı ilk çalıştırdıktan sonra frene basınca gacur gucur sesler geliyor tam duracakken ama 5-10km yol gideyim, hızlı giderken frene basıncases gelmiyor. Arabayı çok fazla kullanmayıp, az yıkattığım için toz birikmesi vs de olmuş olabilir mi?

10binde fren balatası kullanıma göre bitebilir. Hafif bir sürtme sesi geliyorsa disk sürtüyor olabilir. Ama o ses sadece balata bittiği ve disk sürttüğü için gelmez; sertleştiği için de gelebilir, ıslandığı için de gelebilir, başka sebeplerden de gelebilir. Kesin anlama yöntemi söküp bakacaksınız.

  • osurdum  (20.10.14 15:32:53)
söktür balatayı tutan bir klips var bazen onlar kırılıyor diske sürtüyor.

  • jamswety  (20.10.14 15:54:23)
balatada kullanılan malzemeden kaynaklanıyor. yetkili serviste değiştirdiysen durumu anlat bir kuruşta para verme. sanayide yaptırdıysan ustana söyle ses yaptığını daha kaliteli bir balata taksın yada ses çok rahatsız etmiyorsa bitmesini bekle boşuna para verme. ses dışında frenlerin tutmama gibi bir ihtimali olamaz. kullanımına göre balatanın bitme ihtimali çok az.

  • gokhan atestepe  (20.10.14 18:08:45)