1.2 80hp ile 1.6 80hp arasındaki fark?

iki araba var biri 2000 model 1.6 80hp clio
diğeri 2005 model 1.2 80hp corsa

beygir güçleri aynı peki motor hacminden dolayı performans hissedilir ölçüde farklı olur mu?

edit: iş yerim dolayısıyla rampa tırmanan bir insanım. aracı şehiriçi kullanım için alıyorum. aile olarak da biraz yapılıyızdır. ağırlığımızı taşır mı 1.2 motor onun için soruyorum aslında :)

Corsa çok daha seridir.

  • grimer  (19.10.14 23:07:19)
@freekara

clio 131 nm
corsa 105 nm imiş
  • cari kacik  (19.10.14 23:12:45)
Clio daha iyi torka sahip normal olarak..

Ve normal olarak daha fazla yakit harcar
  • kosun lan mevzu var  (19.10.14 23:14:36)
clio kadar dandik bir araç görmedim, hele ki 2000 model, isterse 3000cc motor gücü olsun kağıt üstünde, fıs.

  • grimer  (19.10.14 23:18:19)
@rain when i die
clio'yu kendim kullandım. 1.6 rte modeli. en fulün bir altıydı 82 hp idi.

@kosun lan mevzu var ve @rain when i die
dediğiniz avantajları nedeniyle ufak motor düşünüyorum. ama asıl merak ettiğim aracın çekiş gücü. 1.2 bir araçla her gün rampa tırmanılır mı? 3-4 kişi binsek bu araba boğulur mu?
  • cari kacik  (19.10.14 23:21:05)
yokuş için tork önemlidir. bu iki araç da performans aracı değil zaten. Size yüksek performans vaad etmiyorlar. Düşük güçlü şehir içi araçları bunlar. bana kalırsa 1.2 motor olan araç daha uygun olur. En azından daha az yakacağını düşünüyorum. İkisinden de performans beklemeyin. Ama ikisi de elbette ki aşırı yüklemezseniz şehir içindeki yokuşlarda takılıp kalmaz.

  • maxhoper  (19.10.14 23:25:04)
teşekkür ederim cevaplar için. performans beklentim "kendi yağında kavrulsun, yolda beni üzmesin, öksürmesin, boğulmasın" tadında. yoksa gece yarışlarına katılmak gibi niyetim yok :)

  • cari kacik  (19.10.14 23:29:20 ~ 23:29:50)
@rain when i die
clio'yu satmakla hata ettik desene :|

  • cari kacik  (19.10.14 23:41:04 ~ 23:41:14)
8v arabalar alt devirlerde daha canlıdır. bu da çekişi olumlu etkiler, yani aynı viteste (4 diyelim) 80'le giderken fren yaptın 40'a düştün diyelim gaza bas çeker araba... ama biraz bağırttırınca (3.500 4000dd üstü) o tork yerlerde gezer yani burda da 16v daha etkilidir.

velhasıl clio sizi tatmin ediyorsa corsa da eder. ikisi arasında kayda değer bi fark yoktur. lpg'de bilemem.

ama bana sorsalar corsa alırım, hem daha az yakar hem de daha kemikli araba. zaten parası da fazladır clioya göre.....
  • drystedb efficacious  (20.10.14 00:23:10)
Her iki arac da birak saglam bir yokusu yuklu cikmayi... klimayi acsan teklemeye baslar

  • kosun lan mevzu var  (20.10.14 00:23:16)