yeşil mercimeğin su çekmesi

ya bunu haşlıyorum ama çok su çekiyor. 400 gr. mercimek oluyor 1 kg. yiyemiyorum tabi doğal olarak hepsini. var mı bir yöntem su çekmemesi için veya çektikten sonra geri salması için suyu ?

yöntem olarak 400 gr yerine 100 gr haşlasan.

  • mea maxima culpa  (19.10.14 13:56:16)
Biz kaç kişilik aileyiz o kadar mercimek yapmıyoruz. :-) miktarı azaltın.

  • kakao  (19.10.14 14:26:53)
bakliyatlar pişmiş olarak hesaplanır. atıyorum spor yapıyorsunuz günde 500 gram mercimek yiyeceksiniz 100 gr kuru mercimek 500 gr oluyorsa referansınız budur.

gerçi o kadar da olmaması lazım sizin suda bi şey var.
  • zebragibi  (19.10.14 15:09:27 ~ 15:09:59)
mercimek çok bereketlidir bunu düşünerek az haşlayın.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (19.10.14 15:14:39)
spor yaptığım için mercimek yiyorum zaten. 100 gr besin değeri olarak dişimin kovuğuna gitmez.

  • lathspell  (19.10.14 18:52:10)
sporla mercimeğin ne alakası var ? protein içinse benim bildiğim protein almak için et yemekle mercimek yemek aynı şey değil.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (19.10.14 22:25:14)
@proletarier aller lander vereinigt euch karbonhidrat ve tadı lezzetli oluyor.

  • lathspell  (20.10.14 10:28:47)
sadece mercimek değil peynir vb ile kuvvetlendirirseniz diyeti daha iyi olur.

  • mea maxima culpa  (20.10.14 11:08:53)
yav herhalde sırf mercimek yemiyoruz protein için. hala dişe dokunur cevap gelmedi.

  • lathspell  (20.10.14 12:20:06 ~ 01.08.15 23:23:56)
peki az miktarda pişir diyenleri beğenmemişsin o halde direkt soruya cevap vereyim:
su çekmemesi veya çektikten sonra salması için bir yöntem yok.
çünkü mercimek suyu çektikçe şişer ve yumuşar, yenebilir hale gelir.
eğer suyunu geri salabilseydi yine kupkuru ve sert mercimekle baş başa kalırdın ve yiyemezdin.

sık mercimek yiyorsan en mantıklısı o bir kiloluk pişmiş mercimeği porsiyonlara ayırıp buzluk poşetlerine doldurmak. canın istedikçe direkt buzluktan çıkarıp çözdürmeden tencereye atabilirsin, yemeğini de yaparsın bulgura, çorbaya da katarsın, çözdürürsen salataya da katarsın.
  • lily briscoe  (20.10.14 12:36:58)