Çipli kimlik

Selam millet,

çipli kimlikle devlet bizi izleyecekmiş, bilgilerimize sahip olup fişleyecekmiş diyorlar ekşide.
nasıl oluyor bu süreç? devlet bu kimlikle bunları nasıl yapabiliyor biraz ayrıntılı açıklayabilir misiniz? benim kafam almadı pek.

çok bi bilgim yok ama pasaportdaki çipli sistem gibi bir şey olacak sanırım.

  • thinkbeforedoing  (18.10.14 15:06:17)
devlet vatandaşı fişleyeli uzun yıllar oluyor. çipli kimlik çıktı diye velvele yapıyorlar.

sgk kayıtları
hastane kayıtları
fatura kayıtları
adli kayıtlar
tapu kayıtları
okul kayıtları

vs.

hepsi elektronik ortamda saklanıyor. bu zamana kadar fişlemedilerse iyi zaten:D
  • cemiyetin unlu simasi  (18.10.14 15:10:52)
klasik ekşici goygoyu.

şu an bilmedikleri ama çipli kimlikle sahip olabilecekleri bilgi neymiş çok merak ettim. zaten donumuza kadar fişlenmiş durumdayız..
  • calzoncillos  (18.10.14 15:11:21)
şimdi herkesin bi seri no'su var buna tc kimlik diyoruz. bu numara o kadar iyi izlenemiyor mesela bi yerden geçerken kimlik okutmuyoruz, benim ehliyette yazmıyor işte maça gitsem bilinmiyor. bu yeni kartlar sayesinde sen yürürken uzaktan cebindeki çip okunabilecek. kim nereye girdi çıktı bilinecek. her işlemi kimliğe bağlayacaklar mesela
muayeneye gittin okut,
maça gittin okut
okula gittin okut
banka
gsm operatoru vs. derken hitman gibi barkodlu olcaz işte
  • divit  (18.10.14 15:12:10)
tabi bunları çalmak acayip kolay olacak, senin kimliği kopyalayıp sağda solda kullanacaklar senin haberin olmayacak.

  • divit  (18.10.14 15:13:27)
bu denilenlerde bir sakınca görmüyorum. öyleyse vatana millete hayırlı olsun. :)

  • siradisi00  (18.10.14 15:35:24)
peki geçen ay kredi alıp evli oldugun halde sevgiline yazlık aldığını, arabayla çanakkaleye giderken hgs sayesinde hangi yollardan geçtiğini kanıtlasam, sonra internetten gay ürünleri alıp mikonos adasına gittiğini akrabana veya varsa karına söylesem bunlar ortaya çıksa sakınca görür müydün.

veya yolda lüks arabanın plakasını görüp zengin oldugunu tahmin edip sorgulasam, sonra evinin adresini bulup evini soysam.

dağıttımız veriler tek başına sıkıntı değil, bunlar birleşirse sıkıntı olur.
  • divit  (18.10.14 15:44:33)
bu bilgilere nasıl ulaşmayı planlıyorsun? kredi kartı çipleri bile henüz yaygın şekilde kopyalanamazken sen benim kimlik kartımı nasıl kopyaladın? kopyaladıysan içinde bu bilgiler olduğunu nasıl iddia ediyorsun?

  • siradisi00  (18.10.14 16:01:51)
seni buraya alalım yine dev projemiz (bkz: mernis)
sonrasında 2010 haberi
www.sabah.com.tr

o yazdıklarım parça parça olayların birleştirilmesi, az buçuk gerçeğini milletin başına geldiğini gördüğüm şeyler.

burada da son başlığı oku
www.hurriyet.com.tr

ha ben komplo teoricisi falan değilim ama bilgi güvenliği hakkında bişeyler bilirim
  • divit  (18.10.14 16:06:00 ~ 16:10:27)