dünyanın ekseninin eğik olması

ne zaman keşfedildi? ben biraz araştırdım ama bulamadım.Şöyle ki;
ekteki fotografta sultan süleymanın has odasındaki kürenin eğik olduğunu görüyoruz.Bu bir dizi hatası mıdır yoksa bu eğiklik o zamanlar da biliniyor muydu? tesekkurler

1492 yazıyor bu fotoda
tinyurl.com linki yanlış vermişim bi daha bak
bu da başlığı, okumaya üşendim

en.wikipedia.org
  • divit  (17.10.14 21:43:33 ~ 21:47:21)
earth's obliquity may have been reasonably accurately measured as early as 1100 BCE in India and China.[21] The ancient Greeks had good measurements of the obliquity since about 350 BCE, when Pytheas of Marseilles measured the shadow of a gnomon at the summer solstice.[22] About 830 CE, the Calif Al-Mamun of Baghdad directed his astronomers to measure the obliquity, and the result was used in the Arab world for many years

yani eksen eğikliği milattan önce 1100 yıllarında hindistan ve çinde doğru şekilde saptanmış. Milattan önce 350 yılında yunanlı pytheas gnomon'un yaz gündönümündeki gölgesinden( yanlış hatırlamıyorsam bu gnomon 2 ayrı paralelde aynı günde kurup, bu iki ayrı paraleldeki gnomon-bir tür çubuk düşün) ların gölgelerindeki farktan açıyı hesaplıyor. yani güneş bu iki paralele aynı açıyla gelmiyor, mantık bu) eksen eğikliğini hesaplamış. milattan sonra 850 yılından itibaren de bir arap kaşif bu eğikliği hesaplamış ve bu arap dünyasında kullanılmış. yani tarihsel hata yok.
  • alice practice  (17.10.14 21:45:30)