Elektrogitar tel yüksekliği sorunu

Bugün gitarcıda telleri değiştirttim, tel ayarının da yapılmasını istedim, ama önceki kullandığım haliyle aynı gibi yükseklik. Amatör birisiyim lakin herhangi mesela kalın mi telinde 12-13-14-15 egzersizi yaptığım zaman bir alt tele geçtiğim zaman en son bastığım 15. telde sanki pull-off yaparcasına boş tel sesi geliyor. Dedim acaba tel yüksekliğinden mi kaynaklı, meraktan resimlerini de yükledim. Cevaplarınızı bekliyorum.

Tel yükseklikleri:
3.perde imgim.com
12. perde imgim.com
21. perde imgim.com

imgim.com

sap ayarından da olabilir. yada aldığınız tel numarasından da.

  • dimitri iskete  (17.10.14 01:13:22)
anormallik var mı peki?

  • eternal_soul  (17.10.14 01:26:03)
Bence bu yükseklik iyi. Tel ne kadar yüksekse o kadar sustain alırsın. Tabi gidip de iki santim olursa çalması zor olur. En kısa zamanda gitarını ayarlamayı öğren. Bir süre sonra kendi istediğin ayarları elde edersin. Üst eşiği değiştirerek işe başlayabilirsin.

Bir de, pull-off gibi gelmesinin sebebi tellere parmağınla doğru basamaman da olabilir. Ona dikkat et. Parmaklarını telden çekme hızın da önemli. Fazla hızlı çekersen sakat. O hızı da çalışarak ayarlayacaksın. Ne çok hızlı ne çok yavaş.
  • alperz  (17.10.14 01:38:21)
tellerin yüksekliği normal.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (17.10.14 01:52:51)
alt tele geçerken pull off yaparak çekiyor olmayasın serçe parmağı? çok yavaş yaparak dikkat et.

  • r_u_h  (17.10.14 10:26:05)