Ev sahibim evi satarsa benim sözleşmem ne olur?

Dört ay önce bir eve kiracı olarak taşındım. Şimdi ev sahibim evi satmak istiyor. Benim sözleşme bitene kadar evde oturma hakkım yok mu? Yoksa ev satıldığı için anlaşma tamamen fesholacak ve bana yol mu gözükecek? Yasalar yine ev sahibinden mi yana?
Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

sozlesmen devam eder.

  • cnonefb  (20.07.09 13:43:00)
Bir de aramızda hukukçular varsa hangi kanuna göre sözleşmenin devam etmesi gerektiğini söyleyebilirler mi? Emlakçım sözleşmenin fesholacağını iddia ediyor da sağlam delille çıkmam lazım karşılarına.

  • placebo  (20.07.09 13:48:07)
evin zilyetliği senin üzerinde iken mülkiyetinin değişmesi sorun olmaz. sözleşme tarihi boyunca evin kullanım hakkı senindir. sadece kirayı vereceğin adres değişir.

  • angelofdeath  (20.07.09 14:25:19 ~ 14:28:17)
kira sözleşmeniz aynen devam eder ancak yeni ev sahibi evi satın aldıktan sonraki 1 ay içinde size ihtarname çekip evi boşaltmanızı isteyebilir. evi boşaltma süreniz de 6 aydır. ihitarnameden sonraki 6 ay içinde evi boşaltmazsanız ve sözleşmeniz de bitmemişse yeni ev sahibi dava açabilir. davada da yeni ev sahibinin haklı sebeplerle sizi evden çıkarmak istediğini kanıtlaması lazım. yani almanya'dan oğlum gelecek derse 6 ay sonra boşaltırsın evi mecbur.

özetle en azından 6 ayınız var evi boşaltmak için.

6570 sayılı kanunun 7. maddesi:

"Madde 7 - Kira şartlarına ve Borçlar Kanununun bu kanuna aykırı olmayan hü-
kümlerine riayet edilse bile aşağıdaki yazılı hallerde kiralayan
a) Kiracı tarafından gayrimenkulün tahliye edileceği yazı ile bildirilmiş
olmasına rağmen tahliye edilmezse icra dairesine müracaatla tahliye istiyebile-
ceği gibi,
b) Gayrimenkulü kendisi veya eşi veya çocukları için mesken olarak kullanma
ihtiyacında kalırsa kira akdinin hitamında,
c) Gayrimenkulü kendisinin veya eşinin veya çocuklarının bir meslek veya
sanatı bizzat icra etmesi için kullanma ihtiyacında ise kira akdinin hitamında,
ç) Gayrimenkulü yeniden inşa veya imar maksadiyle esaslı bir surette tamir,
tevsi veya tadil için ve ameliye esnasında içinde ikamet veya iştigal mümkün ol-
madığı fennen anlaşıldığı takdirde kira akdinin hitamında,
d) Gayrimenkulü Medeni Kanun hükümlerine göre iktisabeden kimse kendisi veya
eşi veya çocukları için tamamen veya kısmen mesken olarak ve yine kendisi veya
eşi veya çocukları için bir meslek veya sanatın bizzat icrası maksadiyle iş yeri
olarak kullanma ihtiyacında ise iktisap tarihinden itibaren bir ay zarfında ki-
racıyı keyfiyetten ihtarname ile haberdar etmek şartiyle altı ay sonra,
e) Kira bedelini vaktinde ödememelerinden dolayı haklı olarak bir yıl içinde
kendilerine iki defa yazılı ihtar yapılan kiracılar aleyhine, ayrıca ihtara
hacet kalmaksızın, kira müddettinin hitamında,
Tahliye davası açabilirler.
Aynı şehir veya belediye hudutları içinde kendisinin veya birlikte yaşadığı
eşinin uhdesinde kayıtlı oturabileceği meskeni bulunan kimse, kirada oturduğu
yeri, malikin isteği üzerine tahliye etmeye mecburdur."
  • emrag  (20.07.09 14:26:22)
eğer tapuya şerh verirsen, sözleşmen yeni maliki de bağlayacaktır...
şerh ne diye ssoruyorsan, tapu dairesine gidersin ve ben bu evde kiracıyım, bunu sicil defterindeki ilgili yere yazın dersin, böylece yeni mailk evi alırken o şerhi görür ve içinde kiracı olduğunu bildiği halde evi almış olur, bu durumda da sizin sözleşmenizle bağlıdır.
eğer şerh vermezsen, yeni malik seni şutlayabilir, bu durumda sen de eski ev sahibine karşı tazminat davası açabilirsin,
yeni ev kiralamak için ödediğin emlakçı komisyonunu, yeni ev ile eski ev arasındaki kira farkını vs. isteyebilirsin ev sahibinden,
benim başıma gelmişti, davayı kazanmıştım ve eski ev sahibim buna rağmen parayı ödemediği için, hacze gitmiştim, çok eğlenmiştim hacze gittiğimde, adam süt dökmüş kediiye dönmüştü.
(bkz: bu da böyle bir anımdır )
  • zubundy  (20.07.09 18:29:01)