Öldüğünüzde Vucudunuza Ne Olsun?

seceneklerimiz:

- gomulmek (dini inanc mi dogaya donus icin mi)
- bilimsel arastirma icin kullanilsin
- organlarim bagislansin, gerisi nolursa olsun
- yakilmak isterim
- baska?

organlarımın bağışlanmasını çok isterim ama biraz tırsıyorum sanırım. neden olduğunu da bilmiyorum.

  • secilmis uye  (16.10.14 16:42:01)
gömülmek (dini inanç). organ bağışının da caiz olduğuna dair görüşler daha yakın geliyor bana ama benm organlar bi boka yaramaz.

  • animalman  (16.10.14 16:43:07)
bilimsel araştırma

  • zam sampiyonu domates  (16.10.14 16:43:30)
Başka insanlara yarayan bölümleri kullanabildikleri kadar kullansınlar. Bilimsel çalışma için lazımsa gerisini de kullansınlar. Onun dışında bunun geri kalanı bir halta yaramaz diyorlarsa ister gömsünler böcekler yesin, ister yaksınlar, umrumda olmaz.

  • osurdum  (16.10.14 16:44:01)
Organlarımın bağışlanmasını isterim ama ailemin karar vermesini de isterim, daha doğrusu belli organlarımın bağışlanmasını kesin isterdim diğerleri için ailemden izin alınmasını isterdin, sonrasında gömülmek.

  • atom karincanin torunu  (16.10.14 16:44:11)
Organlarim bagislansin. Dini inancim da var ama organ bagislamak caiz mi degil mi tartismalari bana asiri derecede sacma geldigi icin konuyu hic incelemedim bile.
Ise yarayan organlarim baska insanlarda yasamaya devam etsin, geri kalani gomebilirler. Bilimsel arastirma icin kullanilmasi da beni mutlu ederdi.

  • delifaruk  (16.10.14 16:46:06 ~ 16:46:52)
aileme birden çok kez tembihledip, organlarımı bağışlamam mümkün olursa organ bağışı olsun, geri kalanı ne olursa olsun olmuyor zaten, nakil edilecek organlar çıkarıldıktan sonra beden paketleniyor normal cenaze yapılıp gömülüyor, mezar taşın dikiliyor. ha bir göz bir böbrek bir kalp eksik gömülüyorsun.

  • alice practice  (16.10.14 16:51:05)
organ bağışından sonra krematoryum isterdim çok ancak Türkiye'de olmuyor maalesef.

  • dessy  (16.10.14 16:52:15)
Ise yarar her parcam alinsin.

geriye kalan incitilmeden gomulsun. It atar gibi atmasinlar, insanim ben.
  • cecilia  (16.10.14 16:56:39)
organ bağışı + benden sonrası tufan

  • nereye bu gidis  (16.10.14 17:05:56)
mükemmel bir insan olduğum için öldüğümde vücudumu mumyalayıp fransa'daki müzede sergilemelerini tavsiye ediyorum yetkililere.

  • prompter  (16.10.14 17:13:18)
organ bağışı artı gömülmek.

  • take me rufee2  (16.10.14 17:14:06)
bana farkmaz

  • mirty  (16.10.14 17:14:58)
Organlarıma ne isterlerse yapabilirler, isterlerse bağış olur, isterlerse bilimsel araştırma olur, benim için sorun değil. Ama mümkünse bedenimin yakılıp, küllerimin de saklanmasını isterim :) Saklamak istemezlerse denize savurabilirler; o da kabulüm.

  • pandispanya  (16.10.14 17:17:12)
beowulf usulü kıymetli bir eşyamla sala koysunlar, ateşe verip açık denize salsınlar.

  • sir gawain  (16.10.14 17:18:10)
organ bağışı.
zaten organ bağışçısıyım ama sanırım aile kabul etmediği sürece bağışçı olsan bile organ bağışı mümkün olmuyor. bu nedenle anne ve babamın duygusal karar vermesine karşılık teyze hala gibi bilimum aile ferdine de kesin talimat verdim. birilerinin kullanabileceği organlarım olduğu müddetçe çürümeye bırakılması vicdansızlık ve israf gibi geliyor.

2007'den beri cüzdanımda taşıdığım organ bağışı kartını (bkz: when the air hits your brain) kitabını okuduğum 2009'da cüzdanımdan çıkarıp evde tutmaya başladım ama tabi bağışçı olduğumu ve isteğimin kesinlikle bu yönde olduğunu da biliyor ailem.
  • supersonik turbo  (16.10.14 17:18:47)
organlarım bağışlansın. gerisini ne yaparlarsa yapsınlar.

  • lesmiserables  (16.10.14 17:20:10)
Sabun yapılsın :)

  • lesley mateas  (16.10.14 17:21:54)
bilimsel araştırma

  • merhum  (16.10.14 17:22:13)
çokta önemli değil aslında nasıl olsa ölmüşsün. bunların sadece içinde organlarımı bağışlamazdım, güzel bir hayatım olmadı, kimse içinde güzel bir hayat, ikinci bir şans dilemiyorum. başkası versin.

  • fransızkalanadam  (16.10.14 17:41:58)
ne olacağını hepiniz biliyorsunuz. boşuna debelenmeyin.

  • fallthepieces  (16.10.14 17:45:33)
Organlara ihtiyacı olan varsa alsınlar. Gerisine nolduğunun pek önemi yok.

  • bugunku antremanda goz dolduran futbolcu  (16.10.14 17:46:35)
Mumyalayıp ,müzeye koysunlar,örnek adam diye :)

  • diss0640  (16.10.14 17:46:53)
(bkz: gökyüzü defni) yapmasınlar da gerisi farketmez.

başlıktaki resimlere bakmayın, çok fena.
  • spadram  (16.10.14 18:04:05 ~ 18:05:00)
Organlarımı bağışladım. Onlar alındıktan sonra kalanını da ıssız bir yerde direkt toprağa değecek şekilde gömsünler isterim.

  • buff  (16.10.14 18:07:13)
Sevmiyorum lan insaari. Cukumu yesinler.

  • rhollor  (16.10.14 18:14:26)
babaannemi nasıl gömdüler?
mezarın dibine küçük sığ uzunca bir çukur kazıyorlar, kefenli bir şekilde yan yatırıyorlar, yüzün kıbleye dönük oluyor. üstünde biraz boşluk bırakıp tuğlayla kemer gibi örüyorlar, tuğlaların üstüne saman dolduruyorlar, samanların üstüne de toprak döküyorlar, üstüne de mezar taşı.

ben yakılıp küllerimin uzaya savurulmasını isterim, uzay olmazsa gulf stream, adriyatik ya da pasifik, organlarım bağışlanmasın.
  • [silinmiş]  (16.10.14 18:25:48)
bilimsel araştırma için kullanılsın. bi yandan da sağlam organlarımı bağışlamak istiyorum aslında, ikisi birden olabiliyorsa olsun.

  • mutlusismankedi2015  (16.10.14 18:32:27)
Efendi gibi bi mezar yapıp içine koysunlar, aile üyeleri de arada bir gelip ziyaret etsinler. Macera yaratmaya gerek yok.

  • angelus  (16.10.14 18:44:45)
organ bağış kartımı üzerimde taşıyorum. ailemi de bu konuda tembihledim. ben onlardan önce gidersem mutlaka organ bağışına olur verin diye. çünkü bildiğim kadarı ile siz bağışlasanız bile öldükten sonra aileniz olmaz derse alamıyorlar organlarınızı. sonra kalan posa içinse ilk tercihim kadavra olmak. aslında gömülmek istemiyorum ama ne yazık ki türkiye'de tercihler kısıtlı. götürüp çukura gömüyorlar :)

  • papitheclown  (16.10.14 18:51:23)
organlarım bağışlandıktan sonra yakılmasını isterim.

  • argent dawn  (16.10.14 18:54:03)
organ bağışı. sonrasında kalanlar bilimsel araştırma için işe yarayacaksa o da olsun. yaramıyorsa farketmez ne olacağı

  • sheridans  (16.10.14 19:37:16)
lazim organlarimi alsinlar, sonra gomsunler.

  • guldum gectim genceciktim  (16.10.14 20:00:24)
organ bagisi + yakilma.

  • shotgunwoman  (16.10.14 20:28:08)
bilimsel araştırma için kullanılsın ama ruhumy yok olmasın.
ruhuma bir şey olmasın da bedenime nolursa olsun.

  • neferkitty  (16.10.14 20:31:42)
Dikkatlice gomun dedim, derdim din min degil. Din falan isin susu. Dinde mezar zaten yok, mezar tasi uu cok kotu bise hatta.

bi gun anne olursam sonra da olursem, kuzum gelsin ozlemini gidersin. Mezarim olmazsa daha cok uzulur.

Anne olmadan olursem anam yasarsa bir muddet daha , gelip okumak ister inancli kadindir, mezarim olmazsa kahrolur.

ondan yani, arkamda biraktiklarim icin istiyorum guzelce gomulmeyi.
  • cecilia  (17.10.14 03:32:17)
bilimsel araştırma ya da organ bağışı. yani insanlara ne şekilde katkısı olabilecekse. gömülmek istemiyorum ama türkiye'de yakılmak ya da başka türlü şekiller şüküller çok teferruatlı olabilir sanırım... eh ailem yapmaz da muhtemelen öyle bi şey. önceliğim kesinlikle organ bağışı ve bilimsel araştırma, hatta annem kendisi demişti zamanında "ölürsen bağışlarız ;) ;)" diye. o da niye öyle bi şey dediyse deli midir nedir.

ha organlarım hiçbi halta yaramayacaktır, bilimsel araştırmada kullanılabilecek bi olayım yoktur o zaman hangisi en kolaysa onu yapsınlar işte. gömsünler, taş bağlayıp denize atsınlar neblim. ne istiyolarsa.

organ bağışı önemli abi. herkesin kendi vücududur, bi' şey diyemem tabii ama bana inanılmaz saçma geliyor yani birinin organlarını bağışlamamak istemesi. lan ölmüşsün, mis gibi çalışır vaziyette organı niye gömüyorsun toprağa? ver ihtiyacı olan bissürü insan var, sen öldün bari onlar yaşasın.

varsa yani 2-3 tane dalağınız birini verin valla,

www.youtube.com
  • pescador  (17.10.14 03:51:53 ~ 03:54:37)
aa kimse dememiş.

dondurdatacam ben.

(bkz: cryonics)
  • ermanen  (17.10.14 03:57:34)
zombi olsun biraz da o takılsın en bilinçsizinden

  • emininsel  (17.10.14 08:09:30)
cenaze namazımı kılmasınlar da, cesede ne yapıldığının pek önemi yok bence.

  • john lee hooker  (17.10.14 09:06:28)
dogru cevap fallthepieces'inki de madem burada biz seciyoruz, bir nekrofiliye versinler bari.

  • John Finn  (17.10.14 09:25:03)