Width vs Depth (Capsli)

width 3 boyutlu nesnelerde derinlik anlamına gelirken depth 2 boyutlu nesnelerin ölçülendirilmesinde mi kullanılır. Bu ayrım neye göre yapılır?

Bu durumda nasıl kullanılmalı?

- Height :Yükseklik
- Lenght :Uzunluk
- Width :Derinlik ?
- Depth Derinlik ?

3 tane boyut var, sen 4. bir boyut arıyorsun.
sen nasıl betimlersen oyle olur.
bana kalsa ben length dedigine width der, width dedigine depth derdim.
  • sage  (16.10.14 12:12:28)
Depth, analitik olarak düşey ölçülendirmeyi tanımlamak için kullanılır.

Mesela düz saca sıvama çekme işlemi yaparak çelik tencere gibi bir şekil vereceksin. Yani kalıp düz sacın üzerine basacak ve saca kutu gibi bir şekil verecek. Bu durumda, sacın taban noktası ile tepe noktası arasındaki yüksekliği width ile ifade edebilir misin? Edemezsin. Eke koyduğun şekle göre height ile ifade etme şansın bir nebze, ama burada göreceli olan bakış açın. Eğer eke koyduğun modele tepeden bakıyorsun, height yerine depth dersin. Kafanda canlandırırsan zaten tepeden bakış açın için width saçma gelecektir. Boy, en ve düzlemden şekillendirdiğin (yukarıdan baktığın) için kafanın içerisinde derinlik canlandığından depth dersin. Bunu genişlik veya yükseklik olarak ifade edemezsin.

Derinlik, yani düşey mesafe, yükseklik bakış açısı konu olduğunda depth dersin.
  • hiko seijuro  (16.10.14 12:23:33 ~ 12:26:04)
resimdeki goruntu icin @sage ile ayni fikirdeyim.

  • bohr atom modeli  (16.10.14 12:46:08)
width genişlik
depth derinlik

  • godsparticle  (16.10.14 12:48:29)
bu işin standardı d-l-h (en-boy-yükseklik) değil midir?
Burada "d" yerine "w" kullanmak konusunda, @hiko seijuro'nun söylediği gibi bir göreceli olma durumu bana da mantıklı geldi...

  • sozcinsel  (16.10.14 13:18:20 ~ 13:20:23)
length her yerde kullanılmıyor bildiğim kadarıyla. mesela bir tırın uzunluğunu verirken length diyebiliyorsun çünkü tır uzun bir araç ama bir karton kutunun veya dolabın boyutlarını verirken h-w-d kullanıyorsun. çünkü kutu uzun bir şey değil. göreceli olarak uzun olmayan bir nesnede lenght kullanılmıyor

  • argent dawn  (16.10.14 14:11:39)
şurada (git: www.thermal-wizard.com ) gösterdiği gibi de olabilir ki o zaman bizim başlık height vs depth olarak değişir...

  • sozcinsel  (16.10.14 14:21:28)
orada gösterilen depth cismin ne kadar derinde olduğu. boyut olarak kullanılmıyor bambaşka bir şey. boyut olarak kullanılıyorsa, depth z eksenidir. ona bakılırsa length'in türkçe karşılığı uzunluk ama boz uzunluğu olarak length kullanılmaz height kullanılır ingilizce'de.

  • argent dawn  (16.10.14 14:32:32)
@argent dawn evet cismin ne kadar derinde olduğunu gösteriyor ama olaya "Z" ekseni çerçevesinde bakarsak -Z olması durumunda depth, +Z olması durumunda ise height olarak kullanılıyormuş gibi canlandı zihnimde...

  • sozcinsel  (16.10.14 14:43:41)
bit derinliği olmasın sakın aradığın şey ?

  • kimlanbu  (16.10.14 18:21:57)