Meşe palamudunun meyvesi yenir mi?

Merhaba,

Az önce yolda giderken fındığa benzer bi ağaç gördüm, araştırdım meşe palamudu imiş, şu ice age'deki sincabın sürekli peşinde koştuğu meyve. Aha şu: www.google.com.tr

Bunun meyvesini kopardım, soydum, güzel görünüyor. Yesem zehirlenir miyim? Bilen var mı?

sincaplar yiyor.

ama risk alma bence.
  • exlibris  (15.10.14 14:53:08)
ben yedim bazıları acı bazıları da tatsız. zehirli değil. ama ice ageteki tam bi palamuttu. senin yolda buldukların minnacık bi şey muhtemelen.

  • difdiringi  (15.10.14 14:53:19)
meşe palamudu mu yetiştirsem bi ara diye düşünüyordum, ondan biraz araştırmışlığım var.

yere düşenler kurtlu veya çürümek üzere olanlar olma ihtimali yüksek. direk dalından koparıyosan kolay kolay bişey olmaz ama dostum niye yemeğe çalışıyorsun ki? git fındık ye, olmaz mı?
  • ethros  (15.10.14 15:18:31)
zehirli falan değildir. bazı yerlerde öğütülüp hayvan yemi olarak kullanılır. insan evladı kestane şekerini icad edene kadar bunu da kesin denemiştir ve muhtemelen lezzetsiz bulduğu için gurme literatürüne almamıştır. yine de sürprizlere açıksan denemekte bir sakınca yok... malum, fark yaratanlar hep sürüden ayrılıp kendi yoluna gidenlerden çıkar.

  • kerri deadstar  (15.10.14 15:35:29)
Yedim. yarım yedim zaten. Direkt dalından kopardım, ve olmuştu, küçük ve ham değildi. Şu an bir sorun yok. Gerçi midemde yanma gibisinden garip bi his var ama sebebi o değildir diye tahmin ediyorum, belki de psikolojiktir.

  • samfisher  (15.10.14 15:40:39)
kabak sebzesinin çekirdeklerini çitleyip içinin yenebilir olduğunu keşfeden, yine aynı (veya farklı) kabak sebzesinin çiçeğinin içine pilav koyup dolma yapıp yiyen adam elbet meşe palamudunu da denemiştir bunca yıldır. yeniyor olsa yüzlerce yıldır mutlaka kuruyemişçilerde tezgaha konurdu.

  • kibritsuyu  (15.10.14 18:04:42)
ha bu arada hayattayım halen, bişey olmuyor, yenebilir, kesin bilgi yayalım :)

  • samfisher  (18.10.14 20:35:56)
biz seni öldün biliyoduk

  • ethros  (18.10.14 21:49:16)
Yok yok öyle bişey yok :D

  • samfisher  (22.10.14 01:50:53)
kestane almaya ya da toplamaya fırsatı olmayan kişiler yer onu. yenilebilir.

  • kabak cekirdegi  (22.10.14 02:29:23)