türk kahvesini neden pişiremiyor ve köpürtemiyorum?

yoksa var mı bunun ince bir ayarı?
ben her fincan için iki çay kaşığı kahve + fincan başına iki küp şeker atıyorum, ocağın küçük gözünde kısık ateşte köüpürüp taşar gibi olana kadar karıştırıyorum. sonra da biraz daha kaynayınca fincanlara boşaltıyorum.

ama köpük olmuyor, neden? bir de neden dışarıdaki kahvelerden daha kötü geliyor?

çok mu karıştırıyosun acaba?
ben sadece şeker eriyene kadar 30 saniye falan karıştırıyorum sonra kendi haline bırakıyorum köpürüyor.
ayrıca taşar gibi olunca taşmadan ateşten alıp fincana döküyorum bekletmeden.
  • innerbliss  (12.10.14 22:59:38 ~ 23:00:11)
benim yöntem şu:

suyun üstüne fincan sayısı x 2 çay kaşığı türk kahvesini ekliyorum ilk başta karıştırmıyorum kaşıkla dibe ite ite pişiriyorum üst tabaka köpüklü halde pişiyor böylece
  • neferkitty  (12.10.14 23:00:54)
kahveyi çok atmak gerekiyor. dolu dolu iki kaşık ya da üç yap. kahveyi, şekeri ve suyu koyup iyice karıştır. ocağa koyunca bırak karıştırma artık.

  • rock n roll  (12.10.14 23:01:36)
Ben karıştırmıyorum. Karıştırınca pek köpük olmaz zaten. Ocağı koymadan önce bir yarım dakika karıştırıyorum. Bir yerde "Kahve köpüğü iki şeye bağlıdır. Bir, taze kahve köpürür, bayatı köpürmez. İki, şeker kahveyi köpürtür" diyordu. Bir de aynen innerbliss gibi, taşmadan ateşten alıyorum.

rock n roll'un dediği de çok mantıklı ama ben yoğun yoğun, buram buram, çamur çökek kahveyi sevmediğim için o kadar doldurmuyorum.
  • aychovsky  (12.10.14 23:03:00 ~ 23:04:06)
aslında doğru yapıyorsunuz, böyle yapılır. üstelik 2 küp şeker koyuyorsanız bayağı bir köpük de olması lazım, çünkü ne kadar şeker o kadar köpük.

çok karıştırıyor olabilirsiniz. kahveyi az koyuyor olabilirsiniz. soğuk suyla pişirin mutlaka ayrıca.

bir de tavsiyem var: (bkz: arçelik telve)
bizde minisinden var, çok büyük rahatlık oldu.
  • m e l t e m  (12.10.14 23:05:06 ~ 23:05:35)
Cezvede köpürmeye başlayınca köpükten biraz alıp fincanlara aktarın. Taşma işi gerçekleşince fincanı normal doldurun... Bir de böyle deneyin...

  • udi  (12.10.14 23:08:34)
1- kahveyi biraz daha fazla koy
2- soguk su kullanman gerekiyor
3- iyice karistir daha guzel kopurur. isinmaya basladiktan sonra kasik degdirme ama.

kimisi fazla karistirma kopurmez der ama ne kadar iyi karistirirsan o kaar iyi kopurur.
  • exlibris  (12.10.14 23:08:56)
ya aslında her birinizin dediği gibi de yaptım. yani;
-dolu dolu kahve kullandığım
-(şekersiz içmeme rağmen) küp şeker attığım
-karıştırmadığım
-karıştırdığım
-soğuk su kullandığım

kahveler de pişirdim ama bir türlü istediğim kıvamı yakalayamadım. birbirine zıt önerilerde bulunulduğuna ve her biriniz de kahve güzel pişirdiğinize göre ben yeteneksizim galiba :(
  • m e b  (12.10.14 23:10:56 ~ 23:12:00)
@udi: ama nasıl aktaracağım ki? köpük sabun köpüğü gibi güçsüz oluyor. bir de sadece köpük gelmiyor, kahve de dökülüyor fincana aktarırken.

  • m e b  (12.10.14 23:13:15)
çok kaynatıyorsun m e b.
o "biraz daha kaynayınca" kısmında problem.

  • icemint  (12.10.14 23:14:21)
köpüğü kaşıkla üstünden alıp fincana koyup öyle dökeceksin fincana yoksa olmaz.

  • neferkitty  (12.10.14 23:15:27)
Fincan başı 1 tatlı kaşığı koy, cezveye ilk koydugun an karistir. Sonra daha elleme. Ben fincan başı 1 küp atarım. Yüzeyinde kopuk tabakası olusunca fincanlara köpüğü al, ocaga cezveyi tekrar koy iki kere fokur fokur yapınca al. Ocağı çok harli yakma. Basarilar.

  • Lim5  (12.10.14 23:37:06 ~ 23:43:29)
yazildi mi bilmiyorum ama % 100 garantili kopuk.

bak anlatiyorum

kahveyi bol koy once ama suyu direk boca etme. boza kivamini biliyorsun degil mi.
kahveyi koy ustune bir iki cay kasigi su koy. boza kivamina getir.
hafif kaynamaya baslayinca geri kalan suyuyu yavas yavas ilave et.
fazla karistirma.
afiyet olsun.
  • kutsalbok  (12.10.14 23:38:58)
Ben yıllardır Türk kahvesi yapar içerim, ilk defa pişme esnasında karıştırıldığını duyuyorum. Karıştırmadan pişirin köpürür o.

  • angelus  (12.10.14 23:39:20)
@ angelus : paketlerin arkasında da karıştırarak pişirmemizi söylüyorlar :)

  • m e b  (12.10.14 23:45:02)
Ya boş verin siz onu. Karıştırmadan kısık ateşte pişirmeyi deneyin, istediğiniz sonucu almamanıza imkan yok.

  • angelus  (12.10.14 23:46:48)
1 kişiye 2 çay kaşığı (dolu dolu) kahve, şeker, su cezveye koyuyorum, ocağa koymadan önce bi karıştırıyorum, sonra hiç karıştırmıyorum ve direkt ocakta kaynamaya bırakıyorum ksıık ateşte, taşmaya yakın alıp fincanların 3'te 1'i kadar dolduruyorum köpüğü oluyor bu kısmı da, sonra bi taşım daha kaynatın ve fincanlara boşaltın.
hep böyle yapıyorum köpüklü oluyor

  • bradshaw  (13.10.14 09:48:12)