tatlı isteği

selam, bir süredir sağlıklı beslenmeye çalışıyorum. ekmek, makarna, pirinç yemiyorum mesela. normalde hiç canım istemez ama bugünlerde aşırı tatlı isteğim var. bugün ise aşırı boyutta. meyve falan kesmiyor, bildiğin tatlı yemek istiyorum. fakat yersem herşey boşa gidecek gibi. şuan mücadele ediyorum kendimle. ne önerirsiniz?

tarçınlı çay iç

  • neferkitty  (11.10.14 15:21:24)
önce 2 bardak su. geçmezse minik bitter çikolata.

hee ben olsam acımam ıslak kek yaparım ama sen bilin.
  • seksen9  (11.10.14 15:27:26)
Dost meyveli yoğurt :( Günah ama accık daha masum.

  • shejia  (11.10.14 15:29:18)
2 adet meyve + yoğurt + bol tarçın. bununla geçiştirmeye çalışın.

  • vedat chili peppers  (11.10.14 15:35:04)
Meyvelerin içinde de şeker olduğu için tatlı istetir. ekmek makarnadan çok şekeri kesmeni tavsiye ediyorum.
vücut bir süre şekeri yemeyince tadını unutuyor. bana öyle oldu. çok kısa bir süre meyve de yemedim ben. vücudum şekeri unuttu ve istememeye başladı.
şimdi yiyorum herşeyden ama abartmadan.
ayrıca şekeri kesitğimden beri 3 buçuk kilo verdim kendi kendine.
soruna cevap olmadı biliyorum ama bu bilgiyi paylaşmak istedim.
  • innerbliss  (11.10.14 15:53:15)
Meyve yemeyin, meyvedeki fruktoz da kan şekerini oynatır ve tatlı isteğinizi artırır. Proteinli besinler tüketerek kan şekerinizi sabit tutarsanız eğer tatlı tüketme isteğinizin önüne geçebilirsiniz.

  • angelus  (11.10.14 15:54:36)
puding ye bence yemedikçe canın isteyecek.

  • kakao  (11.10.14 16:25:54)
Doğru bilinen yanlışlar: Sabahları şekerli şeyler yemek gün içindeki tüm şeker ihtiyacınızı karşılar, ayrıca sizi daha dinç ve enerjik yapar.

Gerçek: Sabah saatleri vücudun insüline en duyarlı olduğu saatlerdir. Vücuda öğle saatlerinde giren şeker kan şekerini 1 birim oynatırken sabah alınan şeker 10 birim oynatmaktadır. Bu da kontrolsüz insülin salınımına neden olan en büyük etkendir. Sabah saatlerinde şekerli şeyler tüketmemeye çalışın.
  • angelus  (11.10.14 16:36:26)
Muzu soyup kakaoya bula. sonra da dilimle. çikolatalı gibi oluyor :)

  • april12th  (11.10.14 16:54:49)
her zaman beyninin değil bünyenin de sesine kulak ver derim. biraz önce mesela 3 tatlı kaşığı tahinli cevizli keçiboynuzu pekmeği götürdüm, kesti attı, pek güzel geldi, tavsiye ederim, ama abartmayın lütfen.

  • candanag  (11.10.14 17:12:38)
Enerji için karbonhidrata ihtiyacınızın olduğunu, bunun için de makarna pilav ekmek yemeniniz gerektiğini söyleyen insanları dinlemeyin. Bunlar hep kulaktan dolma klasik ezbere bilgiler gerçekte öyle bir şey yok. Siz yine bunları tüketmemeye devam edin.

  • angelus  (11.10.14 17:53:13)
özellikle ekmeğe ve makarnaya zaafım var. az yiyebilsem belki sıkıntı olmazdı ama başlayınca duramıyorum. bir tencere makarnayı tek başıma yemişliğim var. bu yüzden tamamen kesmekte çareyi buldum. spor da düzenli yapamıyorum, kilo alıyorum bu sefer de. ama bulgur, kuru baklagiller yiyorum, tok tutuyor.

  • rock n roll  (11.10.14 18:02:04)
vücut kendi glikozunu üretir efenim. gerek yok öyle şeylere.

ama bu değil ki arada kaçamak yapmayasın :p çok da zorlama kendini rock n roll. yiyemedikçe yaptığın stres için emin ol değmez. azcık çikolatanın zararı olmaz. içindeki paso bitkisel yağ zaten. en azından kaliteli bi çikolatanın öyle olması lazım.
  • seksen9  (11.10.14 18:26:43)
Meyve tüketimin sürdüğü müddetçe bu zulmü çekersin.

  • arnold schwarzeneger  (11.10.14 22:26:42)
arnold, normalde meyve yemiyorum hiç sevmem. ama yoğun tatlı isteğimden dolayı çikolata yemektense meyve yemek istedim.

  • rock n roll  (12.10.14 01:40:50)
Başka şeker/karbonhidrat tüketimin var mı?

  • arnold schwarzeneger  (12.10.14 16:20:18)
karbonhidrat pişmanlıktır yemeyin yedirmeyin allah belasını versin ne diyim , yeme sakın rock on roll pişman olursun yoksa :d

  • neferkitty  (12.10.14 16:22:37)
arnold, şeker kullanmıyorum hiç. karbonhidrat olarak bulgur ve baklagiller yiyorum
neferkitty, gerçekten allah belasını versin bu karbonhidratın :)

  • rock n roll  (12.10.14 16:52:06)
Kilo verme amacı güdüyorsan onları da minimize et. İşi tamamen sebzeye bırakabilirsin. Bir de arada bu tür ataklar olur, çoğunlukla psikolojiktir. Biraz inat edersen atlatırsın. neferkitty'nin de dediği gibi, karbonhidrat pişmanlık.

  • arnold schwarzeneger  (12.10.14 16:57:39)