Hangisi Doğru?

Piyangodan büyük ikramiye kazanma şansın &50'dir, ya çıkar ya da çıkmaz.

Piyangodan büyük ikramiye kezanma şansın &0.00000089 falandır, çünkü katılan kişi sayısı bölü bilmemne falanfilan.

İstatistikten ve mantık yürütmekten anlayan arkadaşlar, hangisi daha akla yatkın? Ve neden?

kümelerin farklı burada. ilkinde elindeki tek bir biletin ihtimalinden bahsediyoruz, diğer biletleri katmıyoruz.

ikincide ise alınmış ya da alınmamış olsun diğer "tüm" biletler de dahil oluyor kümeye ve istatistiksel olarak geçerli olanı budur.
  • devilred  (10.10.14 21:45:41 ~ 22:01:25)
olasılık=doğru bilet/tüm biletler.
kazanma ihtimalini hesaplayınca üstteki formülden dolayı 2. akla yatkın.
kazanıp kazanmama durumuysa tek hesap %50, ya kazanırsın ya kazanmazsın.
  • uzunuzunilgi  (10.10.14 21:46:15)
İkincisi tabii ki. Durumu şöyle anlatayım. Zamanında bir arkadaşımın babası ameliyat olacaktı, doktora masada kalma olasılığını sordular. Doktor %50 demiş. Ameliyat da o kadar riskli bir ameliyat değil. Arkadaş "Nasıl yani? Şu ana kadar kaç ameliyat yaptınız" dedi, doktor "100'den fazladır" dedi. Arkadaş "Kaç kişi öldü" diye sordu, doktor "2 kişi" dedi.

İlk cümle gibi düşünülürse, %10 masada kalma olasılığı da olsa, %95 masada kalma olasılığı da olsa hepsi aynı kefede değerlendiriliyor. Oysa aralarında dağlar kadar fark var.
  • aychovsky  (10.10.14 21:51:12)
çıkar ya da çıkmaz olmaz.
çıkmama ihtimalini de düşünmek lazım.
lakin oynayacaksan oyna.

sonuçta kime çıkıyorsa o adam da bana çıkmaz diye oynadı.
yani şans işi.
  • yapma volkan  (10.10.14 21:52:52)
%50 çünkü ya çıkar ya çıkmaz -> burada gerekçe olarak gösterilen şey sadece 2 tane olası durumun olduğunu ortaya koyuyor, bu olası durumların neden eşit olasılıkla gerçekleşmeleri gerektiğine dair herhangi bir dayanağı yok.

milyonda 1, çünkü milyon tane sayı (milyon tane bilet) var -> burada milyon tane biletin her birinin eşit olasılıklı olduğunu iddia etmek için, yukardakinin aksine, mantıklı gerekçelerimiz var. çünkü 6 tane kova var, bunlarda 10'ar tane rakam var, her kovadan birer rakam çekiliyor. o kovaları da rastgele sayı üretecek şekilde tasarladıkları için 1 gelmesiyle 5 gelmesinin eşit olasılığa sahip olduğunu varsayabiliyoruz pratik amaçlarla.
  • galadnikov  (10.10.14 21:55:13)
Siz bir çekilişe katıldığınızda "siz"e ikramiye çıkma ihtimali %50'dir. Ya çıkar ya çıkmaz. Fakat "sizin biletiniz"e ikramiye çıkma ihtimali 1/tüm biletler'dir. İkisi farklı şeyler.
Çözüme giden yolda en önemli etken problemi doğru tanımlamaktır. \o/

  • ay nov kung fu  (10.10.14 21:56:34)
sour +1 önemli bir noktayı yakalamış. Biletlerin bir anlamı kalmıyor.

  • secilmis uye  (10.10.14 21:58:02 ~ 21:58:20)
Cikma olasiligi pa

Cikmama olasiligi pa'

pa'> pa

pa+pa'=1 dir

2.oncul dogru
  • kutsalbok  (10.10.14 22:13:08 ~ 22:13:23)
@sour evet pa' ussunu buyuk aldim cunku temel olasilik hesabi hic bir ekstra durumu katmadan soyluyorum istenen/tum degil mi.

yine ayni sekilde piyangonun calisma prensibi bilmeden kendi piyangomu cekiyim

1 2 ve 3 sayilari olsun biletler bu 3 sayinin permutasyonlariyla dizilsin ki 6 adet tum durumum var.

bana lazim olan bu biletlerden 2 3 1 ise bunun o alti biletten biri olma olasiligi en basitinden 1/6 olmama olasiligi 5/6

1.oncul eksik. Evet ya cikar ya cikmaz bu iki olasiligin toplami 1 dir. fakat yuzde 50 50 degildir.

ama tabi benim henuz akedemik bir bilgi birikimim yok seneye 1.sinifta gorecegiz bunlari. zevk icin ugrasiyordum olasilik hesaplariyla oyle dikkatimi cekti.

hatam varsa affola.
  • kutsalbok  (10.10.14 22:38:26)
Piyangodan büyük ikramiye kazanma şansın &50'dir, ya çıkar ya da çıkmaz.
Bu doğru.
(bkz: olasılık) (bkz: istatistik)
İkinci yazdığınız da istatistiği oluyor.
  • grgn  (10.10.14 23:16:50)
Bilcümle teşekkürler, ufkum iki katına çıktı :)

  • a d s z p  (11.10.14 02:26:57)
bu cevaplarla ufkun iki katina cikacagina oldugu yerde kalsin daha iyi. alti bu kadar sacmalik dolu baska bir duyuru gormedim. mesela ay nov kung fu'nun cevabi beni baya guldurdu. sanirim bir insan neden bahsettigini ancak bu kadar bilemez.

  • nxtrls  (11.10.14 06:26:59)
ilkinde kümenin tanımı net değil. iki olasılık var, piyangoyu kazanıyorsun veya kazanmıyorsun. başka herhangi bir tanım yok, buna göre bilet almasan bile kazanma olasılığın %50'dir.
unutmamak gerekir ki, piyango çekilirken sadece iki olasılıklı bir yazı/tura atmıyoruz. her birinde 10 olasılık olan sanırım 7 tane top çekiliyor (atılıyor).
kümeyi doğru tanımladığınızda doğru olasılığı da bulursunuz.
bunu frp/rpg tarzı oyunlar oynayanlar biraz daha rahat anlayacaktır. 17 yüzlü bir zarı attığınızda, örneğin 5 gelmesi olasılığı 1/2 değildir, 1/17'dir.
  • yalnux  (11.10.14 06:46:33 ~ 06:47:34)
sözelci kafası için 1.si doğru, sayısalcı içinse 2.si

  • mrthany  (11.10.14 06:47:21)
@nxtrls güldürdüysem ne mutlu bana. ^_^

nxtrls gibiler için tekrar cevap veriyorum: Soruyu doğru sormuyorsun ve bu ikisi karşılaştırması gereken olaylar değil.
  • ay nov kung fu  (11.10.14 10:06:52)