[]

tereyağı mevzusu

Bazen, örneğin misafirlikte falan tereyağlı bir çorba geliyor, daha kokusu burnuma geldiği an öğüresim geliyor. İğrenç bir kokusu ve tadı oluyor asla yaklaşamıyorum yemeğe. Bazen de, örneğin bazı iskendercilerde ya da bazı pide-çorbacılarda, çorbanın ya da iskenderin üzerine biraz daha dökmeleri için yalvarasım geliyor. Mis gibi bir koku.

Ben o iskendercilerde mis gibi kokan tereyağından istiyorum. Hangi markette hangi markayı alayım?


 
Market tereyağı tereyağı değil.


  • angelus  (09.10.14 16:31:27) 
Nerden almalıyım peki?


  • jamiro  (09.10.14 16:32:45) 
trabzon tereyağı güzeldir. kebir markasıyla arayabilirsin. şarküterilerde bulunur.


  • corneillus  (09.10.14 16:37:12) 
Yalnız o kokunun doğrudan tereyağıyla alakası yok. Aynı tereyağı ile yapılmış sahanda yumurtaya bayılırken pirinç pilavını kesinlikle yemem ben mesela. Yemeğe verdiği lezzet farklı oluyor her yemekte. Yani sen o iskendercinin döktüğü tereyağını bulsan dahi çorbanın içinde aynı kokuya denk gelebilirsin.


  • himmet dayi  (09.10.14 16:37:40) 
Tereyağı bulabileceğiniz yerler memleketinde tereyağı yapan güvenilir komşulardır. Ben o şekilde tedarik ediyorum. Market tereyağlarının bildiğiniz margarinden pek bir farkı yok, hatta güvenilmez markalar çoğunlukla margarini eritip tereyağı yaparlar. Bu arada kullanılan koruyuculara değinmiyorum bile.


  • angelus  (09.10.14 16:43:03) 
arkadaşlar ben köy gibi bir yerde yaşıyorum zaten, burada görev yapıyorum. ama enteresandır, çok enteresandır, burası hazır yoğurt tüketen bir köy. hayvancılık yok sadece tarımla uğraşıyorlar. annem şehirde bile kendi yoğurdunu yaparken, ya da ev yapımı yoğurt bulabileceğim yer varken burada yok. yoğurt işi temsili, tereyağı süt gibi şeylere genelleyebilirsiniz. o yüzden markette bulabilir miyim diye sordum. şarküteri mandıra falan da yok. yolum yakınlardaki büyük kentlere düşmedikçe tereyağı bulamayacağım anlaşılan ya da kıyıda köşede kalmış hayvancılıkla uğraşan birilerini bulmaya çalışacağım.

marketlerde eli yüzü düzgün bulamam mı peki gerçekten? yakın bir yerde migros, a101, bim, kipa falan var...
yukarda önerilen kebir markasını araştıracağım... başka öneri var mı?
  • jamiro  (09.10.14 17:00:41) 
Bir de bu kurumsal iskenderciler gidip köyden almıyordur herhalde fabrikasyon kullanıyordur diye düşünüyorum. Onların ayarındaki tereyağı kabulümdür.


  • jamiro  (09.10.14 17:01:58) 
Ekici tereyağı güzel gibi


  • grid  (09.10.14 17:31:34) 
Ben memleketten alıyorum. Güvenilir bir köylü bulman gerek. Markettekiler az tatlandırılmış margarinden öte bir şey değil bence.


  • arnold schwarzeneger  (10.10.14 09:09:38) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.