Fren balatası bitmesi

selamlar

2013 model 32,000kmde clio 4 otomatik vites aracım var.

20,000km bakımında fren balataları değişmişti. bakıma gitmeden bi 6-7 bin km önce de ses gelmeye başlamıştı.

neyse hacular bakımın üzerinden 10bin km geçmedi ki ses daha da can çekişerek yine gelmeye başladı fren tutuşu azaldı falan. az önce servise götürdüm. aradılar balatalar bitmiş değişecek diyolar. ben şimdi her 10binde bir balata mı değişeceğim yahu ki bu ortalama 2 ay falan yapıyor.

arabada mı sıkıntı var benim sürüşümde mi? bi yorumlasanıza şu olayı.

en az 20bin gitmesi lazımdı. ya bir öncekinde değişmediler, ya çok dandik balata kullandılar, ya da sen rallicisin.

  • kaptan memo  (08.10.14 12:28:56)
valla geçen sefer değiştirmemiş olabilirler. eğer öyleyse senin aynaların yüzeyini de bozmuştur. 120 yle falan giderken frene bastığında direksiyon titriyor muydu?

  • ykyt  (08.10.14 12:29:18)
yetkili servis dandik mal kullanmaz.

siz frene fazla mı basıyorsunuz acaba? ondan olabilir mi bunu düşündünüz mü?
  • teknikekip  (08.10.14 12:30:22)
Hizli kullandigim dogru ama direk frenle yavaslamak yerine ilk bosa aliyorum. Direksiyonda titremede var ama o rot balans ayari dediler. Bide renault bikada yani yerinde servise goturuyorum. Degistirdik diyip degistirmemis olamazlar. Ki ilk bakimdan sonra duzelti ilerledikce tekrar ses geldi

  • zenc  (08.10.14 12:32:21)
Ha birde balatalarda kullanilan bi malzeme kanserojen oldugu icin yasaklanmis. Onun yerine kullanilan cok dayanmiyor dedi servis.

  • zenc  (08.10.14 12:33:51)
kullanılan malzeme asbes idi. ne kullanılıyormuş ki şimdi? 10bin'de bitmesi çok garip. bundan sonra takipte olun. zaten fren balatası görünen bir şey. araba stop haldeyken ve el freni çekiliyken parmağınızı soksanız kalınlığı görür hissedersiniz. aman dikkat edin araba hareket etmesin.

asbes: asbest
  • ykyt  (08.10.14 12:37:30 ~ 12:37:46)
hacı şöyle bir düşündüm, en çok bindiğim araçla 60bin yaptım, onda bile balata değiştirmedim. satarken baktılar, iyi durumda dedi tamirci.

iki ihtimal var;
1- balata takmadılar, taktık diye gönderdiler.
2- araba kullanmayı bilmiyorsun. Motor freni yapmıyorsun.

edit: 132 binde almıştım 190 binde sattım. Kontrolden balatalarda sorun gözükmedi. Megane II idi aracım.
  • saksı  (08.10.14 12:41:43 ~ 13:50:34)
"direk frenle yavaslamak yerine ilk bosa aliyorum" yazmissin ama yavaslarken önce bosa alirsan "motor freni" yapmamis olursun ve balatalara cok yük biner.

  • emrahday  (08.10.14 12:58:24)
ben mevcut aracımla 30.000 km yaptım, benden önceki sahibi ne zaman değiştirdi bilmiyorum. geçen hafta bakım yaptırırken ustaya sordum halen balata ihtiyacı yok. sizin aracınızın durumu normal değil bence.

  • corneillus  (08.10.14 13:04:28)
öncelikli olarak 60bin kilometre fren balatası değiştirmeden gitmek ve hatta 0 60binin sonunda hala ustanın balatalar için "iyi durumda" demesi pek inandırıcı değil. yalan söylüyorsunuz tabii ki demiyorum ama tahminimce arabayı bakıma götürdüğünüzde balatayı değiştirmişlerdir.

10bin kilometre de çok az. aracınızın otomatik olması dolayısı ile yavaşlamak için mecburen sürekli fren kullanmanız gerekiyor bi de üstüne boşa alıyomuşsunuz ki bu hem fren balatasını erken bitirir hem de şanzıman sorunu yaşamanıza neden olabilir. muhtemelen gereğinden fazla frene basıyorsunuz, tahmin ediyorum arkasında giderken sürekli frene bastığı için beni kanser eden insanlardan birisiniz :) bu kadar frene basmayın, düzelir. en azından 25bin kilometre gider bi balata.
  • mosakale  (08.10.14 13:07:03 ~ 13:07:56)
şu an takılı balata markası kale ise, daha da gitme o servise.

balatalar 15 binde bir bitebilir, çok ekstrem değil. ama kullanım biraz kötü galiba. siz o boşa alma işinden vazgeçin. otomatik araba boşa alınır mı yahu? hem vites kutusuna yazık, hem balatalara.
  • eksi sozluk e bir daha geldim  (08.10.14 13:12:38)
otomatik vites motor freni ancak 3 ve 2 ye alırsan yapabilirsin ki her defasında yaptığını sanmıyorum, 20 bin değişim için erken, kırmızı ışığı göre göre gidip son dakka da frenlere abananlardansan normal ama, bende ki araç manuel vitesli aracım şu an 50 binde fren balataları ilk defa değişecek

  • mirty  (08.10.14 13:33:43 ~ 13:34:32)