meslek liseslerinde sınıf geçme olayı nasıldır?

merhaba arkadaşlar,

şirketimizin çaycısı olan ablanın ricası üzerine bu soruyu sormakla yükümlü hissediyorum kendimi.

bu ablamızın oğlu muhasebe bölümünde 3. sınıfı bitirdi. bitirdi derken 4 dersten kalmış ve ortalama yükseltme sınavlarında da pek iç açıcı sonuçlar alamamış. bu çocuk şimdi 4. sınıfa geçiyor mu yoksa 3. sınıfı tekrar mı okuyor? ayrıca kaldığı derslerden kaçı bölüm dersi bilmiyoruz malesef.

benim bildiğim aynı diğer liselerdeki gibi ortalama yükseltmeye girmektir. kredisi bol bir meslek dersinin sınavına girsin zaten hocası sınıf geçsin diye notu 3 se 4 yapar. o ders 10 krediye tekabül ediyorsa alır 10 puanı muhtemelen de geçer. ben lise 3 te aynı şeyi yapıp mezun olmuştum.

ama diyosunuz ki ortalama yükseltmeye girmiş iç açıcı sonuçlar alamamış. yani kredisini yükseltemediyse kalmıştır. ayrıca meslek dersinden kaldıysa ortalaması ne olursa olsun kalır diye biliyorum. yapılacak şey gidip hoca ile veya müdür yardımcısı ile konuşmak. tabi bunlar benim bildiklerim.
  • iker  (17.07.09 20:54:52)
ben anadaolu teknik lisesinde okudum;
bizde hazırlık ve birinci sınıf haricinde sınıfta kalma yoktu ama dersi vermek zorundaydın yoksa diploma alamıyordun seneye dair kredinde yetmez ise. her şubat ve ağustos sonunda(yada eylül başında) da bütünleme vardı.

  • roadrunner_merlin  (17.07.09 21:53:07)
ayrıca ticaret meslek ve anadolu ticaret lisesi yönetmeliği;

www.haciilbeyatml.k12.tr
  • roadrunner_merlin  (17.07.09 21:55:39)