namaz kılanlar ve bu işlerden anlayanlar...

Namazın sadece farzlarını kılan var mı ?

sünnet olayını yapmak zorunda mıyız sizce de?(kılarsan iyi olur demeyin. toplumda sünnet baskısı var bence)

Ben namaza başladığım zaman spora yeni başlayanlar gibi hevesle tüm sünnetlerle kılıyorum. hemen sıkılıyorum 2 gün sonra namaz niyaz kalmıyor laf aramızda...

O yüzden bi daha başlarsam farzlarını kılmayı düşünüyorum. ama bu sefer içim rahat etmiyor..

bir akıl verin mübarekler yav :))

Bu arada bayramınız kutlu olsun

O şeytanın işi dostum
Bugün sünnet yarın farza usenirsin. Mümkün mertebe işin olmadıkça seccadeden ayrılma

  • saksı  (06.10.14 18:49:52)
namaz kılmıyorum, dinlere inanmıyorum da.
ama önceden çok dindardım, çok din eğitimi aldım. bildiğim kadarıyla namazın sünneti bildiğimiz peygamber sünnetleri gibi değil. yani şu farzdı da peygamber fazladan şunu kıldı, sünnet oldu gibi bir olay yok islama göre. o sünnetlerin de mümkün mertebe kılınması gerekiyor. çok zaruri durumlarda kılınmayabilir ancak (savaş durumu, hastalık vb). neden sünnet denildiğini ise ben de bilmiyorum, sanırım zaruri durumlarda terk edilebileceğinden.

  • lesmiserables  (06.10.14 18:52:14 ~ 18:53:20)
adı üstünde sünnet.

  • sparkle kiddle  (06.10.14 18:56:34)
hiç kılmamaktansa yalnızca farzını kıl. ama yatsı'nın vitrini kılman lazım.

  • mesgul ve huzursuz  (06.10.14 19:01:42)
Senin de bayramın kutlu olsun, tenkyu :)

Ben sünnetleri bazen kılıyorum bazen kılmıyorum. Canım ne istiyorsa. Zevk almadığım şeyi yapmak ikiyüzlülükmüş gibi geliyor bana. Tabi ölçü ben değilim vicdanına sorman gerekiyor onu. :)
  • kendi kendine yasayan yavrucak  (06.10.14 19:07:37)
Sünnetin hükmünü bilmiyorum ama sünneti bırakınca namaza koşa koşa mı gidiyorsun? Hayır di mi? İşte bunlar hep Allah'a yakın olmamak. Sünneti de kıl, yakınlaş. Onun huzurunda olduğunun da bilincinde ol.

  • yarmasimo  (06.10.14 19:07:52)
müslümansan sünnet şart hacı. o çük kesilecek kaçarın yok

  • Sskywalkeremre  (06.10.14 19:10:46)
bildiğim kadarıyla:

sünnetleri kılmazsan olur mu? evet olur. namazını kılmış sayılırsın.

ama mesela sabahın sünneti çok kuvvetli bir sünnettir. islam peygamberi devamlı kılmış bu sünneti. öğle ve akşam da öyle. ikindi ve yatsıyı da bazen terk etmiş. sünnetlerin arasında da farza yakınlık derecesi açısından müekked, mendub gibi ayrımlar var. -tam bilmiyorum ayrıntısını-

arada bir şarj olmak lazım. namazın önemini bildiren kitapları oku. güdülenme seviyeni yukarda tut. "sabah namazına nasıl kalkılır." diye bir kitap vardı nt den almıştım. o beni baya gaza getirmişti.

son olarak: bir müslüman açısından sadece farzları kılmak bile hiç kılmamaktan bin kat iyidir.

alıntı bir hadisle bitireyim:

"Necid halkından saçları darmadağınık (fakir görünüşlü) bir kişi Resulullah sallallahu aleyhi ve sellemin huzuruna geldi. Uzaktan sesini karmakarışık bir halde duyuyor fakat ne dediğini anlamıyorduk. İyice yaklaşınca anladık ki, bir Müslümanın yerine getirmesi gerekli İslâm’ın şartlarının / farzlarının neler olduğunu soruyormuş.

Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem, onun sorusuna cevâben;

"Bir gün bir gecede beş vakit namaz kılmaktır." buyurdu. Adam;

"Üzerimde bu namazdan başkası var mı?" dedi.

"Hayır, tatavvuan / nafile olmak üzere kendiliğinden kılarsan kılarsın (onun hükmü başkadır)", buyurdu. Sonra da;

"Bir de ramazan orucunu tutmaktır." buyurdu. Adam;

"Üzerimde bu oruçtan başkası var mı?" dedi.

"Hayır, tatavvuan / nafile olarak kendiliğinden tutarsan tutarsın." buyurdu.

Talha b. Übeydillah radıyallahu anh dedi ki; Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem zekâtı da ona söyledi. O da yine;

"Üzerimde bu zekattan başkası var mı?" diye sordu.

Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem de yine;

"Hayır, tatavvuan/nafile olarak kendiliğinden verirsen verirsin." buyurdu.

Bunun üzerine Necidli kalkıp giderken;

"Vallahi, bunlardan ne fazla ne eksik bir şey yapmam!” dedi.

(Onun bu sözlerini duyunca ) Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem:

"Eğer doğru söylüyorsa / dediğini yaparsa, kurtuldu.!" buyurdu."
  • ya ben lan neyse  (06.10.14 19:11:07 ~ 19:14:14)
ben sadece farzlarını kılıyorum şu aralar ama vakit olabildiğince sünnetlerini de kılmaya çalışıyorum. namazlarını tamamen düzenli kılmaya başlayana kadar sadece farzları kıl bence, sonra sünnetleriyle kılmaya başla. düzene girene kadar biraz üşenebilirsin, dendiği gibi şeytan da sık sık dürtüyor insanı bu süreçte. ama düzene girdikten sonra da sen namaz saatini bekler olacaksın o yüzden üşenmeden devam etmeye çalış.

  • dust in the wind  (06.10.14 19:12:45)
@yarmasimo ben şu aralar yalnızca farzını kılıyorum ve gayet koşa koşa kılıyorum. kişiye yapabileceğinden fazlası için suçluluk duyurmamak lazım.
sünnete de yavaş yavaş alışırsın önce bir sünnetten başlayıp yavaş yavaş arttırırsın tamamen tüm sünnetleri aynı anda kılmaya başlamazsın.

  • mesgul ve huzursuz  (06.10.14 19:21:14)
twitter.com

asdghjklfs
  • air  (06.10.14 19:22:26 ~ 19:22:46)
ben de üşengecim, arkadaştan çok da farklı değilim. şeytan ordan dürtüyo, biz de buradan çekelim diye diyorum. suçluluk duyma greatviolinist :) ama duruma alışma da.

  • yarmasimo  (06.10.14 19:32:54)
Aslında geride kılmadığı namazı olan kişi sünnet kılamaz. Onun yerine geçmiş farzların kazasını kılması gerekir önce. Kazalar bittikten sonra ancak sünnete başlayabilirsin.

Eğer alternatifi hiç kılmamaksa ve gönlünden namaz kılmak geçiyorsa elbette sünneti kılmasan da olur.
  • onexey  (06.10.14 19:32:56)
farzı kılmamaktan ziyade eksik ya da yanlış kılarsan günahtır. farzı dosdoğru kıldığından emin olabilir misin? olamazsın. herkes hata yapar. sünnet farzın bilmeden yapılan eksiklerini de giderir.

  • bana jacob diyolar  (06.10.14 19:39:55)
cevaplar için çok teşekkürler :))

  • greatviolinist  (06.10.14 20:25:24)
babam namaz kılarken neredeyse kendinden geçer. ezan okunsun hemen gider kılar, sonra da at yarışını takip eder. ben buna en yakın şeyi tai chi yaparken hissettim.
diyeceğim şudur ki, farz sünnet çok takılmayın, namazdan önce konuyla ilgili 3-5 sayfa birşeyler okuynu, kendinizi hazırlayın. o bağlanma duygusunu yakalamaya çalışın.
aksi halde yat kalk egzersis yaparsınzı bir süre sonra da bırakırsınız. arada tai chi de deneyin derim :)
  • spankenstein  (06.10.14 21:02:54)
bana da her rekatta okunacak farklı zammı sure bulmadıkça kılmak zor geliyor... namaz olmuyormuş gibi hissediyorum. ama bırakmamak gerekiyor sünnetleri. zamanla kıldıkça alışıyorsun, bu sefer sünnetleri atlarsan rahatsız etmeye başlıyor. 40 gün kıldıktan sonra bırakılmaz diyorlar. denemeli.

  • sayns  (06.10.14 21:23:09)
İlaveten hayatımda namazdan en fazla zevk aldığım dönem kafamın huzurlu, berrak olduğu bir aydı. Namaza odaklanabiliyordum ve daha da odaklanmak için namazdaki bütün sözlerin Türkçesini öğrenmiştim. Okurken ne söylediğimi biliyordum, namazın nasıl bittiğini anlamıyordum. Muhtemelen huzurumun bozulmasına paralel olarak bunu bıraktım. Dene, çalışıyor.

  • yarmasimo  (06.10.14 21:44:32)
sünnetini kılmazsan ayıp mıdır günah mıdır bilmiyorum ama,

"TAVİZ TAVİZİ GETİRİR" - ANNEM

o yüzden namazı sünnetiyle farzıyla komple kılmak lazım.
  • pescador  (06.10.14 21:45:34)
www.kurandakidin.com sitesinde namaz ve diğer ibadetler için aklındaki bütün sorulara cevap bulabilirsin. Sevgiler..

  • duhan  (06.10.14 21:59:22)
  • enkolaykullaniciadi  (06.10.14 22:06:40)
hani bu işten anlayan demişin ama kimse mezheplerden bahsetmemiş o yüzden geldim.
şafi isen zaten sünnet kılma zorunluluğun yok. ama hanefi isen yatsı son sünnet ve ikindi sünneti haricinde kılmalısın. ama kaza ederken sadece farzını kılarsın. kazada sünnetleri kılan kimdi hatırlamıyorum.

neyse sonuç olarak sünnet farza hazırlık olduğundan senin için iyi olur, sadece farz kılacak vaktin-halin varsa o da yeter. ama dediğim gibi zaten şafi isen sünnet kılmak için kendini zorlamana gerek yok.

bi de her namaz vaktinin önemini/anlamını araştırırsan bi kaç vaktin sünnetini doya doya kılmak isteyebilirsin.

din çok acayip bişey. mezhebine göre sorumluluk değişiyor falan. ama hanefi de olsan bazen şafiye uyabilirsin namaz-abdest konusunda.
  • seksen9  (07.10.14 00:43:54)
@lesmiserables sünnet, yaparsan sevabı olan ibadettir. bu yüzden mümkün mertebe kılınması gerekir, zaruri durumlarda anca terk edebilirsin demek çok yanlıştır. zamanında da çok dindar değilmişsiniz galiba ya da çok yanlış öğrenmişsiniz. en kötüsü de bilmediğin halde öğrenmek isteyen birini yönlendirmek galiba.

  • yetkili birine benzeyen abi  (07.10.14 00:53:05 ~ 00:53:31)
Adı üstünde Sünnet.

Sünnetin ne olduğunu iyi bilmek lazım.

"Hz. Peygamber'in (S.a.v.) devamlı olarak yaptığı ve bir mazeret olmaksızın terketmediği şeydir."

Sünnet namazları Peygamber Efendimiz mazereti olmaksızın hiç terketmemiştir. Bir hadisi şerifinde de şöyle buyurmuştur;

“Ben namazı nasıl kılıyorsam siz de öyle kılın.” (Buhari)

Kaynak ve daha fazlası: www.blog.namazsitesi.com
  • elifff83  (02.06.19 15:59:23)